Altına dayalı rezerv sistemi kripto ekonomiye taşınıyor

13 Ocak 2018
528 Görüntüleme

Başta Bitcoin olmak üzere kripto para ekonomisinde yaşanan kısa süreli dalgalanmalar, kripto para birimlerinin geleneksel ekonomide kabul görmesini zorlaştırıyor. Avustralya merkezli Havven ise bu sorunu çift token sistemiyle çözmeyi planlıyor.

Blockchain teknolojisini ve Ethereum altyapısını kullanarak, rezerv sistemiyle istikrarlı bir çevirim aracı oluşturmayı hedefleyen Havven, geliştirdiği platformda iki ayrı token kullanıyor. Nomin adı verilen “stablecoin” sistemin istikrarlı hareket etmesini sağlarken, Havven adlı rezerv token’lar da bir teminat işlevi görüyor.

Coin Telegraph haberine göre sabit bir para politikasıyla çalışan bugünkü kripto para sistemlerinin, talepteki değişime göre fiyatlarda çok yüksek dalgalanmalar yaşadığını ifade eden Havven yetkilileri, kendi geliştirdikleri çift token sisteminde ise rezerv token ve stablecoin’lerin birbirini desteklediğini ve bu sayede anlık dalgalanmalara karşı gerekli düzenlemelerin yapılabildiğini ifade ediyor.

Havven, altına dayalı rezerv sistemi gibi çalışıyor

Blockchain altyapısıyla kurulan Havven sistemin, altına dayalı rezerv sistemine benzeten Havven Kurucusu ve CEO’su Kain Warwick, “Havven projesiyle biz, bu sistemin bir benzerini Blockchain teknolojisinin basit ve güvenli altyapısından faydalanarak kurmak istiyoruz. Sistemdeki Havven, yani rezerve token’lar, altın gibi düşünülebilir,” diye açıklıyor.

Havven’lerin sınırlı sayıda olacağını ifade eden Warwick, Nomin’lerin ise ABD dolarına endeksli değişeceğini ve sağlanan istikrarla kripto paranın günlük alım satım işlerinde değerlendirilebilir hale geleceğini belirtiyor: “Örneğin, stablecoin Nomin’e talep olduğunda ABD Doları karşısında değer kazanması, Havven sahipleri tarafından piyasaya daha fazla Nomin sürülerek önlenirken, tersi durumda piyasadan Nomin çekilecek. Havven sahipleri bu işlemlerden ödüllendirilmelerinin yanı sıra, Nomin’e artan taleple, Havven’in bir rezerv token olarak değerlenmesinden de fayda sağlayacaklar.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
142 görüntüleme
Bankacılık
142 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
107 görüntüleme
FinTech
107 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
94 görüntüleme
FinTech
94 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın