Altına dayalı rezerv sistemi kripto ekonomiye taşınıyor

13 Ocak 2018
376 Görüntüleme

Başta Bitcoin olmak üzere kripto para ekonomisinde yaşanan kısa süreli dalgalanmalar, kripto para birimlerinin geleneksel ekonomide kabul görmesini zorlaştırıyor. Avustralya merkezli Havven ise bu sorunu çift token sistemiyle çözmeyi planlıyor.

Blockchain teknolojisini ve Ethereum altyapısını kullanarak, rezerv sistemiyle istikrarlı bir çevirim aracı oluşturmayı hedefleyen Havven, geliştirdiği platformda iki ayrı token kullanıyor. Nomin adı verilen “stablecoin” sistemin istikrarlı hareket etmesini sağlarken, Havven adlı rezerv token’lar da bir teminat işlevi görüyor.

Coin Telegraph haberine göre sabit bir para politikasıyla çalışan bugünkü kripto para sistemlerinin, talepteki değişime göre fiyatlarda çok yüksek dalgalanmalar yaşadığını ifade eden Havven yetkilileri, kendi geliştirdikleri çift token sisteminde ise rezerv token ve stablecoin’lerin birbirini desteklediğini ve bu sayede anlık dalgalanmalara karşı gerekli düzenlemelerin yapılabildiğini ifade ediyor.

Havven, altına dayalı rezerv sistemi gibi çalışıyor

Blockchain altyapısıyla kurulan Havven sistemin, altına dayalı rezerv sistemine benzeten Havven Kurucusu ve CEO’su Kain Warwick, “Havven projesiyle biz, bu sistemin bir benzerini Blockchain teknolojisinin basit ve güvenli altyapısından faydalanarak kurmak istiyoruz. Sistemdeki Havven, yani rezerve token’lar, altın gibi düşünülebilir,” diye açıklıyor.

Havven’lerin sınırlı sayıda olacağını ifade eden Warwick, Nomin’lerin ise ABD dolarına endeksli değişeceğini ve sağlanan istikrarla kripto paranın günlük alım satım işlerinde değerlendirilebilir hale geleceğini belirtiyor: “Örneğin, stablecoin Nomin’e talep olduğunda ABD Doları karşısında değer kazanması, Havven sahipleri tarafından piyasaya daha fazla Nomin sürülerek önlenirken, tersi durumda piyasadan Nomin çekilecek. Havven sahipleri bu işlemlerden ödüllendirilmelerinin yanı sıra, Nomin’e artan taleple, Havven’in bir rezerv token olarak değerlenmesinden de fayda sağlayacaklar.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu
BlockChain
42 görüntüleme
BlockChain
42 görüntüleme

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Çinli teknoloji devi Baidu bir servis olarak Blockchain hizmeti vermeye başlıyor. Şirket en iyi "kullanıcı dostu" arayüzü sunduğunu iddia ediyor.…

Ortadoğu’da FinTech anlaşması
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Ortadoğu’da FinTech anlaşması

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Abu Dabi Uluslararası Finans Merkezi ve Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesinin ilk bölgesel finans teknolojileri iş…

Röportaj
67 görüntüleme

Dijital CEO ile Teknoloji Sohbetleri: Mehmet Sezgin, myGini

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, myGini Kurucusu Mehmet Sezgin ile şirketin ABD, San Francisco ofisinden keyifli bir…

Bir Yorum Yazın