Avrupa Birliği FinTech’te sınırları kaldırmaya hazırlanıyor

18 Ocak 2018
521 Görüntüleme

Brüksel koridorlarında şu sıra ana gündem maddelerinden biri FinTech ve Blockchain. Şubat ayında bu iki alanı teşvik edici düzenlemeler açıklayacak olan Avrupa Birliği, sınır ötesi ticareti de kolaylaştırma amacında.

Geç olsun, güç olmasın… Politica.eu sitesinde Avrupa Komisyonu’nun FinTech dünyasını yakından ilgilendiren yeni düzenlemeler getireceğini ifade eden Bjarke Smith-Meyer ve Cat Contuglia, “EU joins the fintech revolution” başlıklı makalelerinde yeni kapsamı anlatmak için bu ifadeyi kullanıyor.

Şubat ayında açıklanacağı belirtilen yeni düzenlemelere dair bilgiler de aktaran iki isim, Avrupa Komisyonu’nun bu çalışmalarla Avrupa Birliği ülkeleri arasında sınır ötesi işlemleri kolaylaştırma ve standartlaşma hedeflediğini kaydediyor. Komisyon üyelerinden Valdis Dombrovskis’in “Düzenlemek istediğimiz şey konusunda dikkatli olmamız gerekiyor, bu sektörün ortaya çıkmadan boğulmamasını istiyoruz.” yorumunun paylaşıldığı yazıda özellikle kitlesel fonlama konusunda sınır ötesi ticari işlemlerde yaşanan sıkıntılara vurgu yapılıyor.

Peki yeni düzenlemeler arasında yazıya yansıyan başlıklar neler?

Kitlesel fonlama ile sınır ötesi işlemlere standart gelecek

Bu konu yalnızca FineTech temelli olmasa da işin finansal yönünü temsil ettiği için önceliklendirilmiş durumda. Avrupa Komisyonu, bu alandaki uygulamalara belirli bir standart getirecek ve ülkeler arasındaki sınır ötesi ticarette yaşanan sorunları giderecek.

İlgili şirketlerin üye ülkeler arasında hizmet satışını kolaylaştırıp düzen getirmeyi amaçlayan uygulamanın arkasında Blokchain temelli bir teknoloji bulunacak. Akıllı sözleşmelerle veri güvenliğine yönelik bir hamle atılırken, Avrupa Birliği bünyesinde bir “Blockchain Gözlemevi” de kurulacak.

Verilerin Avrupa’da tutulması kolaylaştırılacak

Bugün pek çok FinTech şirketi, hizmetlerini sağlamak için bir avuç servis sağlayıcıdan destek alıyor. ABD merkezli Amazon’un bulut servisleri en yaygını. Ancak kullanıcılara ait verilerin Avrupa dışında tutuluyor olması Avrupa Komisyonu’na göre bir handikap olarak görülüyor. Bu nedenle açıklanacak yeni düzenlemelerle veri güvenliğine yönelik yeni standartlar getirilirken, hizmet alan kurumların bulut depolama hizmeti aldığı şirketler arasında kolayca geçiş yapabilmesi amaçlanıyor.

Veri güvenliği

Artık bankaların banknotları saklamak için metal kasalar kullandığı dönem büyük ölçüde geride kalmış durumda. Yeni FinTech çağında ise veriler yüksek güvenlikli sanal kasalarda tutuluyor. Ancak finans endüstrisinin bu sanal saldırılara karşı yeterince güçlü bir duvarın arkasında olmadığı tespitler arasında yer alıyor. Bu nedenle Şubat sonrası devreye alınacak yeni düzenlemelerin bu alanda olması bekleniyor.

Bu beklentinin ardında ise Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA)’nın Ağustos 2017’de hazırladığı bir rapor var. Bu rapora göre FinTech şirketlerinin yüzde 31’i herhangi bir Avrupa Birliği ya da ulusal düzenlemelere tabi olmadan faaliyetlerini sürdürüyor.

FinTech şirketleri yeni düzenlemelerden hoşnut

Bununla birlikte katı kuralları ile bilinen Avrupa Birliği kuralları FinTech şirketlerinin olumlu gördüğü bir adım olarak nitelendiriliyor. İleriye yönelik büyüme hedeflerini tutturmada yeni kararların olumlu etki yapacağını belirten şirketler ortak standartlar ile her ülkeye özgü kurallara uyum sağlamak için ek efor sarf etmek zorunda kalmayacaklarını ifade ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bahçeşehir Üniversitesi’nde Risk Mühendisliği ve Yönetimi master programı açılıyor
Haber
109 görüntüleme
Haber
109 görüntüleme

Bahçeşehir Üniversitesi’nde Risk Mühendisliği ve Yönetimi master programı açılıyor

yazar05 - 21 Eylül 2018

Geçtiğimiz aylarda Allianz Türkiye iş birliği ile 'Risk Mühendisliği' dersini açan Bahçeşehir Üniversitesi bu yıl Risk Mühendisliği ve Risk Yönetimi Master…

Nordea açık bankacılık hizmetini İsveç’e taşıdı
Bankacılık
102 görüntüleme
Bankacılık
102 görüntüleme

Nordea açık bankacılık hizmetini İsveç’e taşıdı

Erhan Kahraman - 20 Eylül 2018

Kuzey Avrupa'nın en büyük finansal gruplarından Nordea, açık bankacılık faaliyetlerini İsveç'e genişletiyor. Nordea tarafından yapılan açıklamaya göre, açık bankacılık sayesinde…

Santander 150 milyon poundluk teknoloji merkezi kuracak
Bankacılık
108 görüntüleme
Bankacılık
108 görüntüleme

Santander 150 milyon poundluk teknoloji merkezi kuracak

Erhan Kahraman - 19 Eylül 2018

Santander, İngiltere'nin güneyindeki Milton Keynes semtinde yeni bir teknoloji üssü kurmak üzere 150 milyon pound bütçe ayırdığını duyurdu. Bankanın yaptığı…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.