Bank of Montreal chatbot teknolojisine merhaba dedi

19 Mart 2018
220 Görüntüleme

Kanada merkezli bankacılık teknolojileri geliştiricisi Finn.ai, Bank of Montreal’in (BMO) bireysel bankacılık süreçlerinde kullanacağı sohbet robotunu (chatbot) hazırladı.

BMO Bolt adıyla sunulan chatbot, Kanada’nın en popüler mesajlaşma platformu olan Facebook Messenger üzerinde çalışıyor. Finn.ai tarafından yapılan açıklamaya göre ülke nüfusunun yüzde 84’ü Facebook’a bir akıllı telefon aracılığıyla erişim sağlıyor. Kanada’da akıllı telefonları üzerinden mobil bankacılık işlemlerini gerçekleştirenlerin oranı ise yüzde 38 olarak belirtiliyor.

Kanadalı müşterileri için günlük bankacılık işlemlerinde dijital teknolojilerin her geçen gün daha fazla tercih edildiğini ifade eden BMO Financial Dijital İşler Direktörü Brett Pitts, bu nedenle chatbot teknolojisinin önemli bir ihtiyacı karşılayacağına dikkat çekti.

Chatbot soru soruldukça öğreniyor

BMO Bolt bankacılık işlemlerinde en sık sorulan 250 soruya anında yanıt verme kapasitesine sahip. Yılın 365 günü, 24 saat boyunca yanıt verilebilen sorular arasında BMO ürünlerine ilişkin konular, döviz kurları, şube ve ATM noktaları gibi başlıklar yer alıyor. Üstelik Finn.ai açıklamasına göre chatbot, bir BMO müşterisiyle etkileşim kurduğu her seferde ek sorulara yanıt vermeyi öğrenerek kendini geliştirebilecek.

Finn.ai daha önce yine Kanada’da ATB Financial ve Nikaragua’da Banpro ile benzer projelere imza atmıştı. Ancak Bank of Montreal, Kanada’da chatbot kullanan ilk ulusal banka oldu. FinTech trendlerine yatkınlığıyla bilinen Bank of Montreal, daha önce de IBM’in Blockchain tabanlı ticaret platformuna katılan beş bankadan biri olmuştu.

Batavia adı verilen bu yeni platform, dünyanın her yerinden ve her boyuttaki kuruluş tarafından erişilebilecek şekilde inşa ediliyor. Hyperledger Fabric Blockchain altyapısı ile güçlendirilmiş olan sistem, tüm ticaret kanallarında yapılan işlemleri destekleyecek bir yapıya sahip.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
149 görüntüleme
Bankacılık
149 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
110 görüntüleme
FinTech
110 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
94 görüntüleme
FinTech
94 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın