G20 gözlemcileri kripto paraları finansal istikrar için riskli bulmadı

20 Mart 2018
176 Görüntüleme

Kripto paralar, dünya ekonomisine yön veren G20 ülkelerine göre henüz finansal istikrarı tehlikeye sokacak boyutta değil.

Başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar üzerine hemen her ülkede çok sayıda kurum ve yöneticiden risklere karşı önlem alınmalı çağrısı yapıldı. Bununla birlikte kripto paralara dair her resmi açıklama aynı yönde değil.

Finextra’nın haberine göre G20 gözlemcileri, kripto paraları baskı altına alacak anlaşmaların gerekli olmadığını belirtti. Özellikle Bitcoin’de yaşanan hızlı yükseliş ve düşüşler sonrası yatırımcıların korunması amacıyla çeşitli düzenleme çağrıları yapılmıştı. Bu çağrılardan bazıları doğrudan G20 ülkelerinin düzenleyici kurumları tarafından da dile getirilmişti.

Yayınlanan haberde bununla ilgili bir fikir birliği olmadığına da değiniliyor. İngiltere’nin mali otoritesi FSB’nin dönem başkanlığı kapsamında İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mart Carney, yeni düzenlemeler için G20 ülkelerinin maliye bakanlarına ve merkez bankası yöneticilerine bir mektup yazarak, kripto paraların şu an için küresel finansal istikrar için risk teşkil etmediğini kaydetmişti.

Bu hafta düzenlenen Buenos Aires’teki G20 toplantısı öncesinde yayınlanan bu mektupta, kripto paraların daha yaygın bir şekilde kullanılması veya finansal sistem düzenlemeleriyle bağlantılı olması durumunda bu değerlendirmenin değişebileceğinden de bahsediliyor.

FSB, konuyla ilgili olarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin finansal istikrar etkisini tespit etmek için yeni metrikler belirleyeceğini de açıkladı. Birleşik Krallık Maliye Bakanı, Londra’da düzenlenen Inovate Finance konferansında da konuyu gündeme getirmiş ve riskleri tespit için yeni bir araştırma başlatacaklarını dile getirmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
157 görüntüleme
Bankacılık
157 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
118 görüntüleme
FinTech
118 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
98 görüntüleme
FinTech
98 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın