Çin Halk Bankası için “dijital para” kaçınılmaz

26 Mart 2018
229 Görüntüleme

Çin Halk Bankası’nın mevcut yönetimi, dijital paranın piyasaya sürülmesini “kaçınılmaz” bir sonuç olarak değerlendiriyor.

Finextra’nın haberine göre Çin Halk Bankası (PBC) istikrarlı ve düzenli bir şekilde ilerleyerek dijital para sisteminin hayata geçirilmesini hedefliyor. Geçtiğimiz Eylül ayında Çin, kripto para işlemlerine üstü örtülü şekilde sınırlamalar getirdi, ancak ilgili birimler diğer yandan  devlet destekli bir dağıtık defter teknolojisini kullanmak için de olasılıkları araştırmaya devam ediyor.

Bu ayın başlarında bir basın toplantısında konuşan eski PBC yöneticisi Zhou Xiaochuan: “Teknolojik gelişmeler ışığında dijital paranın kaçınılmaz olduğunu söylemek mümkün. Gelecekte, nakit giderek azalacak ve hatta yok olacak” ifadelerini kullandı.

PBC, dijital para ve elektronik ödemelerle ilgili araştırma çalışmalarına devam edecek ve “hazır olduğunda” test aşamasına geçecek. Zhou, dijital para biriminin perakende ödeme sisteminde kolaylık, verimlilik, maliyet etkinliği, güvenlik ve gizlilik korumasını teşvik edeceğini vurguluyor.

Zhou yaptığı açıklamalarında Bitcoin ve Yuan arasındaki ticareti yasaklama kararına dair: “İnsanlara bir gecede zengin olma yanılsaması veren spekülatif ürünlerin piyasada dolaşmasına izin vermiyoruz. Bu kesinlikle engellenmesi gereken bir durum. Bu tarz yapıların kısa yoldan zenginliği değil, reel ekonomiye hizmet etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
157 görüntüleme
Bankacılık
157 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
118 görüntüleme
FinTech
118 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
98 görüntüleme
FinTech
98 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın