Fransa, ICO süreçlerini düzenleme planı yapıyor

26 Mart 2018
192 Görüntüleme

Fransa’nın maliye bakanı Bruno Le Maire, ülkeyi öncü bir ICO merkezi haline getirmek için yasal bir çerçeve oluşturmayı planladıklarını açıkladı.

Fransız haber sitesi Numerama’da yayınlanan habere göre Le Maire, eski merkez bankası yöneticisi Jean-Pierre Landau’ya, kripto para birimleriyle ilgili bir yasal çerçeve tasarası hazırlama önerisi sunduğunu ifade etti. Bu çerçevede; “Fransa, ICO sunan şirketler için bir yasal çerçeve sunarak, büyük bir finans merkezi olma yolunda önemli bir adım atabilir” ifadelerini kullandı.

Landau, “Monsieur Bitcoin” adı verilen takma isme sahip ve geçtiğimiz ay Fransa’da kripto-para biriminde kendisine bir yer edindi. Bu birim ülkede kripto paraların ve bunlara bağlı süreçlerin resmi düzenlemeleri ile alakalı çalışma yapmakla yükümlü.

Le Maire, birkaç hafta içinde hükümete sunulacak bir eylem planı ile Fransa finansal pazar düzenleyicisinin (Autorité des marches financiers – AMF) ICO yapacak şirketlere yetkilendirme sunması için öneride bulunacaklarını belirtti. Bu çerçevedenin ana hedefi ise öncelikle yatırımcıları korumak ve bu çerçevede düzenlenmiş bir ICO pazarı yaratmak.

Bakan, bu blockchain teknolojisinin ülkede girişimler için daha önce görülmemiş fırsatlar sunacağını belirterek, girişimlerin bu çerçevede Token çıkararak kaynak toplayabileceklerini belirtti.

Fransa, G20 zivesinde Almanya ile birlikte kripto para birimlerinin değerlendirilmesi çağrısında bulunmuştu. Zirvede Le Maire, kripto paranın ve blockchain teknolojisinin önemini vurgulamıştı.

Yapılan açıklamara göre ülkede Temmuz ayına kadar bazı düzenlemeler tamamlanmış olacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
157 görüntüleme
Bankacılık
157 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
118 görüntüleme
FinTech
118 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
98 görüntüleme
FinTech
98 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın