Beyaz Rusya’dan kripto paralara özel resmi muhasebe standardı

27 Mart 2018
227 Görüntüleme

Son dönemde dijital ekonomi kanallarını geliştirmek için resmi adımlar atan Beyaz Rusya, kripto paraların tabi olacağı muhasebe standartlarını duyurdu.

2018 yılı başlarında Beyaz Rusya Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, ICO’lar, kripto para birimleri ve Blockchain temelli akıllı sözleşmeleri yasal hale getiren “Dijital Ekonomi Kararnamesi”ni imzalamıştı. Üzerinden çok değil, yaklaşık 3 ay geçmişken bu kararnamenin ilk sonuçları da ortaya çıkmaya başladı.

Yasal düzenlemeler için çalışan Beyaz Rusya Maliye Bakanlığı, kripto paraların tabi olacağı muhasebe standartlarını resmen duyurdu. Cointelegraph’ın haberine göre 25 Mart 2018 itibariyle açıklanan bu standartlar, bahsi geçen dijital finansman enstrümanlara dair kategorileri içeriyor.

Beyaz Rusya Devlet Başkanı Lukashenko’nun imzaladığı ve Blockchain temelli yenilikçi uygulamaları engelleme amaçlı devreye aldığı yasal düzenlemedeki amaçlardan biri bu alanda bürokratik yapıyı şekillendirmek ve karşılaşılabilecek sorunları ortadan kaldırmak.

2017 Kasım ayında Silikon Vadisi bir merkez olarak tasarlanan Beyaz Rusya Yüksek Teknoloji Parkı ile ICO bazlı finansman ve kripto para birimlerinin gelişimini hızlandıran ülke, yeni muhasebe standartları ile geliştirilen ürün ve çözümlerin çerçevesini tanımlamış oldu. Yeni standartlar, işlemlerde kimin borçlu, kimin alacaklı olduğunu netleştirmenin yanında yeniden satılacak token’lar ile işlem sonrası elde edilen gelir ya da zararın bilançoda hangi başlık altında ve nasıl gösterilmesi gerektiğine dair sınıflandırmaları da içeriyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
157 görüntüleme
Bankacılık
157 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
118 görüntüleme
FinTech
118 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
98 görüntüleme
FinTech
98 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın