FinTech 101 eğitim programına özel misafir

30 Mart 2018
378 Görüntüleme

BDDK Başkan Yardımcısı Muhammet Cerit, Bankalararası Kart Merkezi ve FinTech İstanbul tarafından düzenlenen FinTech 101 Eğitim programının 5. döneminde özel bir ziyaret gerçekleştirerek katılımcıların sorularını cevapladı.

Sağlıklı bir ticari ekosistemin oluşması için düzenleyicilerin önemli bir rolü ve bu rol ile beraber omuzlarında büyük bir mesuliyet taşıyorlar. Bankacılık ve finans sektörü için de durum farklı değil.

2000’li yıllarla birlikte ülkemizde bankacılık ve finans sektörü için atılan önemli adımlar ile şu anda dünyanın en sağlıklı işleyen ve en başarılı düzenlenen ekosistemine sahip olduğumuzu söylemek hata olmaz. Bu düzenleyici kurumların başında gelen Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tüm üst yönetimi ve çalışanları ile bankacılık ve finans sektörü kadar FinTech ekosistemini de yakından takip ediyorlar. Bunun bir göstergesi olarak, FinTech 101 eğitimi programının 29 Mart 2018 tarihinde gerçekleşen eğitimine BDDK Başkan Yardımcısı Muhammet Cerit özel bir ziyaret gerçekleştirdi.

Gerçekleşen bu ziyaret esnasında Muhammet Cerit, eğitim katılımcılarının sorularını cevapladı.

Bankacılık ve finans ekosistemi kadar, girişimcilik ve yatırımcılık dünyasından ve farklı organizasyonlardan eğitime katılanlar farklı sorularını Muhammet Cerit’e yönelterek cevaplar aldılar.

Faaliyet alanlarımızda kapımız herkese açık

Gelen soruların dışında katılımcıların çeşitli öneri ve talepleri de dile getirildi. Bunlar içerisinde FinTech girişim ve oyuncularının BDDK ile yakın iletişim içinde olma arzusuna yönelik olarak Muhammet Cerit’in; “FinTech çok geniş bir kavram ve BDDK olarak bizim faaliyet alanlarımız belli. Bu alanlarda kapımız herkese açık.” diyerek bir anlamda açık bir davet sunması katılımcıları memnun etti.

Sektörü dinliyoruz

Avrupa Birliğinde temel çalışmaları tamamlanan ve devreye girmesi beklenen PSD2 uygulaması, Açık Bankacılık gibi konularda, “Rekabetçi şekilde düzenlemeleri yapmamız gerekiyor ama bunu yaparken gelecekte sorunlara sebep olacak, belki de sektöre zarar verebilecek hususları göz önüne almamız lazım” açıklamalarını yapan Cerit sözlerine şöyle devam etti; “Hiç bir zaman kurum olarak kendi başımıza karar almıyoruz. Her zaman sektörün oyuncuları ile görüşüyor, fikirlerini, taleplerini ve eleştirilerini dinleyerek ilerliyoruz.”

Dijitalleşme önemli, sektörü güçlü

Bankacılık sektöründen FinTech 101 eğitimine katılanların Cerit’e yönelttikleri sorular içinde yer alan kağıt kullanımı ve ıslak imzaların azaltılmasına yönelik talepler üzerine, “Dijitalleşme gündemimizin önemli bir parçası, burada doğru adımları atarak ilerlemek gerekiyor, bizim yapacağımız düzenlemelerin bankacılık kadar mobil operatörler kadar diğer bazı sektörlerin de aktif rol almasını gerektiriyor. Bu alanlarda sürekli izleme, değerlendirme ve planlama çalışmalarımız bulunuyor” ifadelerini kullanan Muhammet Cerit bu noktalarda dünyanın gerisinde değil, pek çok açıdan ilerisinde bulunduğumuzun, bu başarının da ortak çalışma ve fikir paylaşımı kültürü ile sağlandığını belirtti.

Sektör içinden bulut servislerinin kullanılmasına yönelik gelen sorularda ise “Biz ilk günden bu yana ülkemizde üretilen hassas bilgilerin yurt içinde kalması gerektiğini düşünüyor ve buna yönelik düzenlemeler yapıyoruz. Yabancı kurumların bir kullanıcının günde kaç kere bankasının mobil uygulamasına girdiğini görmesini bile istemiyoruz ve aldığımız bu kararda ne kadar haklı olduğumuz son günlerde kendini daha iyi gösterdi” şeklinde cevap vererek sözlerine şöyle devam etti; “Güçlü bir sektörden bahsediyoruz, bu sektörün oyuncuları bir araya gelerek talep ettikleri bu servisleri ülkemizde geliştirebilir veya bu servisleri ülkemize getirilmesini sağlayabilir”.

BDDK Başkan Yardımcısı Muhammet Cerit’in tüm sorulara gayet açık bir yaklaşımla ve tatmin edici cevaplar vermesi katılımcıları memnun ederken ülkemizin en önemli sektörlerinden birisi ile yakın ilişkiler kurmanın güç olmadığının görülmesi tüm FinTech 101 eğitimi katılımcılarını mutlu etti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech Hive Dubai hızlandırıcı programı başlıyor
FinTech
58 görüntüleme
FinTech
58 görüntüleme

FinTech Hive Dubai hızlandırıcı programı başlıyor

Erhan Kahraman - 22 Haziran 2018

Accenture desteğiyle düzenlenen FinTech Hive Dubai hızlandırıcı programı için başvurular 24 Haziran Pazar günü tamamlanıyor. İlk olarak geçtiğimiz yıl düzenlenen…

BLASEA Kredi Derecelendirme Kuruluşu raporunu yayımladı
Bankacılık
120 görüntüleme
Bankacılık
120 görüntüleme

BLASEA Kredi Derecelendirme Kuruluşu raporunu yayımladı

Erhan Kahraman - 22 Haziran 2018

Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği (BLASEA) Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Kurtuluş, KDK raporunun hem Türkiye’nin bugünkü acil ihtiyaçları…

RBC bu yıl FinTech için 2,4 milyar dolar ayıracak
Bankacılık
83 görüntüleme
Bankacılık
83 görüntüleme

RBC bu yıl FinTech için 2,4 milyar dolar ayıracak

Erhan Kahraman - 22 Haziran 2018

Royal Bank of Canada (Kanada Kraliyet Bankası) Başkanı ve CEO’su Dave McKay, düzenlenen yatırımcı toplantısında 2018 yılı için ilginç bir…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.