Çin FinTech sektöründe halen bakir alanlar var

10 Nisan 2018
126 Görüntüleme

Çin’deki FinTech pazarı dünyanın pek çok ülkesini geride bırakıyor. Ancak pazarda boşluklar var ve bu durum yakın gelecekte çift haneli büyüme oranlarını tetikleyeceğe benziyor.

FinTech İstanbul’da yaptığımız Çin ile ilgili haberlerde son derece büyük bir pazar ve toplum geneline yayılmış FinTech hizmetleri ön planda duruyor olabilir. Ancak kimilerine göre trilyon dolar çapındaki bu büyüklük bile henüz asıl potansiyelin bir kısmını oluşturuyor.

Konuyla ilgili Boao Forumu sırasında CNBC’ye bir röportaj veren Çin merkezli FinTech şirketi Rong360’ın Kurucu Ortağı ve Başkanı David Ye, Çin’in ödeme teknolojileri alanında lider durumda olduğunu, üstelik bu liderliğin yüzde 70’e ulaşan bir tabana yayılmayla gerçekleştirdiğini ifade ediyor.

McKinsey & Company verilerine göre Çin’in 2015 sonundaki FinTech sektör büyüklüğünün 12 trilyon yuan (1.9 trilyon dolar) olduğunu belirten David Ye, bununla birlikte ödeme sistemlerinin bu büyüklüğün yüzde 90’ını oluşturduğunu belirtiyor.

FinTech sektörünün yalnızca ödeme sistemleriyle sınırlı olmadığını kaydeden David Ye, online kredi çözümleri, kredi altyapısı, sigortacılık gibi alanlarda sektörün henüz yeterli büyüklüğe ulaşmadığına vurgu yapıyor.

Daha fazla tüketicinin ve KOBİ’nin krediye erişim ihtiyacı olduğunu gördüklerini ifade eden David Ye, ayrıca sigorta satın alma, daha iyi varlık yönetimi gibi konularda hızlı büyüme oranları beklediklerini kaydediyor. Ye, bu başlıklara ait çözümlerin de devreye alınıp yaygınlaşmasıyla önümüzdeki 5-10 yıllık dönemde çift haneli büyüme oranlarına ulaşılacağının altını çiziyor.

A look at fintech’s growth potential in China from CNBC.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
149 görüntüleme
Bankacılık
149 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
110 görüntüleme
FinTech
110 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
94 görüntüleme
FinTech
94 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın