Blockchain girişimlerine özel risk sermayesi duyuruldu

11 Nisan 2018
139 Görüntüleme

Coinbase, erken aşamadaki Blockchain girişimlerinin büyümelerine destek olmak amacıyla yeni bir risk sermayesini devreye aldı.

Coinbase Başkanı ve Operasyonlardan Sorumlu Yöneticisi Asiff Hirji, önceki hafta CNBC’e yaptığı açıklamada kripto şirketlere yatırım yapacaklarını duyurdu ve ekledi: “Bu alanda faaliyet gösteren ve bizim değerlerimize uygun gördüğümüz erken aşama girişimler bu risk sermayesine başvurabilecekler.”

Hirji’nin açıklamasına göre fonun elde edeceği gelirler şirketin ölçeğine oranla son derece düşük olsa da, 15 milyon dolarla başlayan fon büyümeye hazır durumda bulunuyor. Kendisi de bir kripto para borsası olarak faaliyet gösteren Coinbase, her türlü çıkar çatışmasını önlemek amacıyla hiçbir kripto paraya yatırım yapmayacak. Hirji bu durumu “Coinbase Ventures girişimcileri arıyor, yeni bir kârlı kripto para yatırımı değil.” diye özetledi.

Öncelik rekabet değil, ekosistemin büyümesi

Buna karşın, konu Blockchain olduğunda Coinbase ile doğrudan rakip görünen bazı şirketlere de yatırım yapılabileceği söylendi. Şirketin resmi blog sayfasında yer alan bilgiye göre, yatırım alacak girişimler kendi ürünlerini kuruyor olabilir. Benzer şekilde bu girişimler rekabet potansiyeline de sahip olabilir. Coinbase’in açıklamasında, önceliğin ekosistemdeki inovasyonu desteklemek olduğu ifade ediliyor.

Başlangıç şartlarının belirlenmesinden çok, ilgi çekici girişimlerin gelişmesine yardımcı olmakla ilgilendiklerini ifade eden Coinbase yetkilileri, TNW haberine göre standart risk sermayelerinin aksine ortaklık ilişkileri kurma mecburiyeti içermeyecek. Son olarak şirketin açıklamasında, daha önce Coinbase’de çalışmış olanların da kendilerini birer girişimciye dönüştürmek için fırsat sahibi olacakları söyleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
157 görüntüleme
Bankacılık
157 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
118 görüntüleme
FinTech
118 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
98 görüntüleme
FinTech
98 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın