Singapur, finansal yayılım için Blockchain’de vites yükseltiyor

11 Nisan 2018
108 Görüntüleme

Singapur hükümeti, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) içinde finansal yayılımı artırmak için Blockchain üzerinde çalışmaları yoğunlaştırıyor.

Önceki hafta Güneydoğu Asya ülkelerinden maliye bakanlarıyla yapılan toplantıda, Singapur Finans Bakanı Heng Swee Keat tarafından yapılan açıklamada, hükümetin bölgedeki finansal hizmetlere erişimi iyileştirmek için Blockchain gibi yeniliklere yoğunlaşma kararı vurgulandı.

Özellikle FinTech gibi dijital inovasyonları destekleyeceklerini ifade eden Heng Swee Keat, “Örneğin, bu ekosistemin altyapısını oluşturan dağıtık defter teknolojisi daha düşük maliyetli ve daha güvenli işlemler yapabilmek için pek çok fırsat sunuyor. Bu sayede Güneydoğu Asya genelinde finans servislerine erişimi herkes için daha iyi hale getirebiliriz.” diye konuştu.

Güneydoğu Asya Bölgesinde Blockchain çalışmaları hız kazanıyor

Singapurlu hükümet yetkilisi, bu alanda yapılacak çalışmaların detayını vermedi. Buna karşın, açıklamanın tam da bölgede finans sektöründe Blockchain teknolojisinin geliştirilmesi ve benimsenmesi için çalışmaların hızlandırıldığı bir döneme denk gelmesi dikkatlerden kaçmıyor.

Singapur Infacomm Medya Geliştirme Otoritesi (IMDA) geçtiğimiz ay sonunda hükümet fonlarından destek alıp bir Blockchain yarışması başlatarak, bölgedeki Blockchain inovasyonunu hızlandırmaya girişti. Singapur’un yakın komşularından Malezya da Blockchain teknolojilerinden faydalanarak, bankacılık hizmetlerinde çıtayı yükseltmek istiyor. Yine benzer şekilde Tayland merkezli Siam Ticari Bankası, Ripple tabanlı bir Blockchain kabul platformu kurarak sınır ötesi ödemeleri buradan halletmeyi planlıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
157 görüntüleme
Bankacılık
157 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
118 görüntüleme
FinTech
118 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
98 görüntüleme
FinTech
98 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın