Amazon Go tarzı marketler Çin için normalleşti

16 Nisan 2018
299 Görüntüleme

Kasiyersiz “Amazon Go” konsepti, geleneksel ABD’li perakendeciler için korkutucu bir durumken benzer uygulamalar şimdiden Çin’de yaygın hale geldi.

Payment Source yayınladığı bir analiz ile Amazon Go tarzı kasiyersiz alışveriş noktalarının Çin’de sıradan bir duruma dönüşmeye başladığına dikkat çekiyor.

BingoBox adındaki kasiyersiz market zinciri, yaklaşık iki yıl içinde Çin’de 30 şehirde 300 noktaya büyümüş durumda. Şirket şu anda Çin’deki diğer şehirlerde ve hatta Çin’in dışında genişlemeyi planlıyor. BingoBox’ta alışveriş yapmak için tüketiciler bir QR kodu tarayarak mağazaya giriş yapıyor. Daha sonra ürünleri seçiyor ve WeChat Pay veya Alipay ile ödeme yaparak çıkıyorlar.

Karşılaştırıldığında, Amazon ilk Go mağazasını Ocak ayında Seattle’da açtı ve bu yıl sonuna kadar zincire altı mağaza daha ekleyecek. Bu rakam BingoBox ile kıyaslandığında çok daha az olsa da, ABD’de tüketicilerin teknolojiyi benimseme hız göz önüne alındığında gelişme daha sonra hızlanarak artabilir.

Çin’de faaliyet gösteren BingoBox uzun süre ülkedeki tek büyük kasasız zincir olarak kalmayabilir. The Telegraph’a göre, Alibaba’nın ardından Çin’in ikinci büyük online perakendecisi olan JD.com, gayrimenkul geliştiricisi China Overseas Land & Investment ile işbirliği içinde yüzlerce kasasız mağazanın açılması için proje yürütüyorlar. Bu mağazalar, kullanıcıları tanımlamak ve izlemek için yüz tanıma teknolojisini kullanacak. JD aynı zamanda ürünleri teslim etmek için sürücüsüz otomobiller kullanacak.

ABD’de farklı yerlerde de kasiyer olmayan mağazalar görülmeye başlandı. Starbucks, Seattle’daki mazğasında konsepti test ediyor.

Avrupa’da, elektronik perakendecisi Satürn’un de kasiyersiz uygulamlar arasında ilk test edenler arasında.

 

Türkiye’de ise geçtiğimiz haftalarda Bankalararası Kart Merkrezi, D&R işbirliği ile Kanyon’da bir demo alanı kurmuş ve kasiyersiz alışveriş deneyimi sunmuştu. Benzer şekilde geçen hafta Migros mağazalarında kasada hızlı ödeme için BKM Express ile bir uygulama devreye alındı. Amazon Go deneyimine çeyrek kala ülkemizdeki kasiyersiz ve alternatif ödeme deneyimlerinin de hızla gelişmesi ülke olarak bu alanda bir atılım yapma şansımızı da artırıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

PayPal’dan sahtekârlığa karşı 120 milyon dolarlık tedbir
FinTech
71 görüntüleme
FinTech
71 görüntüleme

PayPal’dan sahtekârlığa karşı 120 milyon dolarlık tedbir

Erhan Kahraman - 24 Haziran 2018

Ödeme devi PayPal, uçtan uca hizmet anlayışını güçlendirmek için 2018 yılında hız verdiği satın almalarına bir yenisini ekledi. Şirket son…

Ödüllü Blockchain yarışmasına son bir hafta!
Blockchain
146 görüntüleme
Blockchain
146 görüntüleme

Ödüllü Blockchain yarışmasına son bir hafta!

Erhan Kahraman - 23 Haziran 2018

Türkiye'nin ilk Blockchain Hackathon etkinliği, Yapı Kredi ana sponsorluğunda 29 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Kolektif House'da düzenleniyor.…

BKM 2018 yılı Ramazan Bayramı verilerini açıkladı
Bankacılık
102 görüntüleme
Bankacılık
102 görüntüleme

BKM 2018 yılı Ramazan Bayramı verilerini açıkladı

yazar05 - 23 Haziran 2018

Bankalararası Kart Merkezi'nin açıkladığı verilere göre, bu yıl Ramazan Bayramı'nda Babalar Günü'nün de aynı döneme denk gelmesiyle birlikte en fazla…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.