Amazon Go tarzı marketler Çin için normalleşti

16 Nisan 2018
151 Görüntüleme

Kasiyersiz “Amazon Go” konsepti, geleneksel ABD’li perakendeciler için korkutucu bir durumken benzer uygulamalar şimdiden Çin’de yaygın hale geldi.

Payment Source yayınladığı bir analiz ile Amazon Go tarzı kasiyersiz alışveriş noktalarının Çin’de sıradan bir duruma dönüşmeye başladığına dikkat çekiyor.

BingoBox adındaki kasiyersiz market zinciri, yaklaşık iki yıl içinde Çin’de 30 şehirde 300 noktaya büyümüş durumda. Şirket şu anda Çin’deki diğer şehirlerde ve hatta Çin’in dışında genişlemeyi planlıyor. BingoBox’ta alışveriş yapmak için tüketiciler bir QR kodu tarayarak mağazaya giriş yapıyor. Daha sonra ürünleri seçiyor ve WeChat Pay veya Alipay ile ödeme yaparak çıkıyorlar.

Karşılaştırıldığında, Amazon ilk Go mağazasını Ocak ayında Seattle’da açtı ve bu yıl sonuna kadar zincire altı mağaza daha ekleyecek. Bu rakam BingoBox ile kıyaslandığında çok daha az olsa da, ABD’de tüketicilerin teknolojiyi benimseme hız göz önüne alındığında gelişme daha sonra hızlanarak artabilir.

Çin’de faaliyet gösteren BingoBox uzun süre ülkedeki tek büyük kasasız zincir olarak kalmayabilir. The Telegraph’a göre, Alibaba’nın ardından Çin’in ikinci büyük online perakendecisi olan JD.com, gayrimenkul geliştiricisi China Overseas Land & Investment ile işbirliği içinde yüzlerce kasasız mağazanın açılması için proje yürütüyorlar. Bu mağazalar, kullanıcıları tanımlamak ve izlemek için yüz tanıma teknolojisini kullanacak. JD aynı zamanda ürünleri teslim etmek için sürücüsüz otomobiller kullanacak.

ABD’de farklı yerlerde de kasiyer olmayan mağazalar görülmeye başlandı. Starbucks, Seattle’daki mazğasında konsepti test ediyor.

Avrupa’da, elektronik perakendecisi Satürn’un de kasiyersiz uygulamlar arasında ilk test edenler arasında.

 

Türkiye’de ise geçtiğimiz haftalarda Bankalararası Kart Merkrezi, D&R işbirliği ile Kanyon’da bir demo alanı kurmuş ve kasiyersiz alışveriş deneyimi sunmuştu. Benzer şekilde geçen hafta Migros mağazalarında kasada hızlı ödeme için BKM Express ile bir uygulama devreye alındı. Amazon Go deneyimine çeyrek kala ülkemizdeki kasiyersiz ve alternatif ödeme deneyimlerinin de hızla gelişmesi ülke olarak bu alanda bir atılım yapma şansımızı da artırıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
157 görüntüleme
Bankacılık
157 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
118 görüntüleme
FinTech
118 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
98 görüntüleme
FinTech
98 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın