Güney Kore FinTech için “serbest bölge” kurabilir

16 Nisan 2018
189 Görüntüleme

Güney Kore’de FinTech ve Blockchain için yasal düzenlemelerin esnetildiği bir bölge kurulması için hükümete dilekçe verildi.

FinTech alanında yükselen ülkeler arasında yer alan Güney Kore, yakın gelecekte Blockchain ve kripto para birimleri için yasal mevzuatlardan arınmış bir bölgeye ev sahipliği yapabilir. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’e resmi olarak gönderilen dilekçede, ilk olarak ülkedeki Blockchain ve kripto para düzenlemelerinin yeniden gözden geçirilmesi isteniyor.

Ayrıca, FinTech ve özellikle kripto para alanında iş yapan girişimlerin rahat çalışabilmeleri için Güney Kore içinde tıpkı Silikon Vadisi gibi yasal mevzuatlara ve politik düzenlemelere bağlı kalmayan özgür bir bölge oluşturulması talep ediliyor.

Güney Kore’de halk dijital dilekçeler hazırlayıp, bunları Mavi Saray’ın web sitesi üzerinden doğrudan Devlet Başkanı ile paylaşabiliyor. Bu dilekçeler politik kararlar için önemli bir zemin oluşturuyor. Örneğin geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Güney Kore Adalet Bakanı, hükümete kripto para birimlerinin ülke içindeki dolaşımına son verme teklifinde bulunmuştu. Güney Kore vatandaşları ise bir dilekçe hazırlayıp, bu teklifin reddi için başvuruda bulundu ve kısa süre içinde 100 bini aşkın imza toplanınca, Devlet Başkanı Moon Jae-in öneriyi geri çevirmişti.

Güney Kore FinTech için çalışmaları başlattı

Yeni nesil teknolojilerin gelişimi için hükümet tarafı da boş durmuyor. Geçtiğimiz ay yerel haber ajansları, Güney Kore’de FinTech’ler için yeni bir yasa çıkarılacağını duyurmuştu. Habere göre Güney Kore’nin regülatör kurumu Financial Services Commission (FSC) tarafından yapılan bu açıklama, belirli alanlarda odaklanan şirketlerin iki yıllık bir dönem için yasal sınırlamalara tabi olmamasını kapsıyor.

Blockchain ve büyük veri analizi gibi konularda yeni teknolojiler kullanan şirketler için yolu açık tutacak olan bu yaklaşım, şirkete sağlanan kolaylığın suistimal edilmesi ve tüketicilere zarar vermesi durumunda ise o şirketi ‘kolaylık dışı’ bırakacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

PayPal’dan sahtekârlığa karşı 120 milyon dolarlık tedbir
FinTech
75 görüntüleme
FinTech
75 görüntüleme

PayPal’dan sahtekârlığa karşı 120 milyon dolarlık tedbir

Erhan Kahraman - 24 Haziran 2018

Ödeme devi PayPal, uçtan uca hizmet anlayışını güçlendirmek için 2018 yılında hız verdiği satın almalarına bir yenisini ekledi. Şirket son…

Ödüllü Blockchain yarışmasına son bir hafta!
Blockchain
146 görüntüleme
Blockchain
146 görüntüleme

Ödüllü Blockchain yarışmasına son bir hafta!

Erhan Kahraman - 23 Haziran 2018

Türkiye'nin ilk Blockchain Hackathon etkinliği, Yapı Kredi ana sponsorluğunda 29 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Kolektif House'da düzenleniyor.…

BKM 2018 yılı Ramazan Bayramı verilerini açıkladı
Bankacılık
102 görüntüleme
Bankacılık
102 görüntüleme

BKM 2018 yılı Ramazan Bayramı verilerini açıkladı

yazar05 - 23 Haziran 2018

Bankalararası Kart Merkezi'nin açıkladığı verilere göre, bu yıl Ramazan Bayramı'nda Babalar Günü'nün de aynı döneme denk gelmesiyle birlikte en fazla…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.