Güney Kore FinTech için “serbest bölge” kurabilir

16 Nisan 2018
108 Görüntüleme

Güney Kore’de FinTech ve Blockchain için yasal düzenlemelerin esnetildiği bir bölge kurulması için hükümete dilekçe verildi.

FinTech alanında yükselen ülkeler arasında yer alan Güney Kore, yakın gelecekte Blockchain ve kripto para birimleri için yasal mevzuatlardan arınmış bir bölgeye ev sahipliği yapabilir. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’e resmi olarak gönderilen dilekçede, ilk olarak ülkedeki Blockchain ve kripto para düzenlemelerinin yeniden gözden geçirilmesi isteniyor.

Ayrıca, FinTech ve özellikle kripto para alanında iş yapan girişimlerin rahat çalışabilmeleri için Güney Kore içinde tıpkı Silikon Vadisi gibi yasal mevzuatlara ve politik düzenlemelere bağlı kalmayan özgür bir bölge oluşturulması talep ediliyor.

Güney Kore’de halk dijital dilekçeler hazırlayıp, bunları Mavi Saray’ın web sitesi üzerinden doğrudan Devlet Başkanı ile paylaşabiliyor. Bu dilekçeler politik kararlar için önemli bir zemin oluşturuyor. Örneğin geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Güney Kore Adalet Bakanı, hükümete kripto para birimlerinin ülke içindeki dolaşımına son verme teklifinde bulunmuştu. Güney Kore vatandaşları ise bir dilekçe hazırlayıp, bu teklifin reddi için başvuruda bulundu ve kısa süre içinde 100 bini aşkın imza toplanınca, Devlet Başkanı Moon Jae-in öneriyi geri çevirmişti.

Güney Kore FinTech için çalışmaları başlattı

Yeni nesil teknolojilerin gelişimi için hükümet tarafı da boş durmuyor. Geçtiğimiz ay yerel haber ajansları, Güney Kore’de FinTech’ler için yeni bir yasa çıkarılacağını duyurmuştu. Habere göre Güney Kore’nin regülatör kurumu Financial Services Commission (FSC) tarafından yapılan bu açıklama, belirli alanlarda odaklanan şirketlerin iki yıllık bir dönem için yasal sınırlamalara tabi olmamasını kapsıyor.

Blockchain ve büyük veri analizi gibi konularda yeni teknolojiler kullanan şirketler için yolu açık tutacak olan bu yaklaşım, şirkete sağlanan kolaylığın suistimal edilmesi ve tüketicilere zarar vermesi durumunda ise o şirketi ‘kolaylık dışı’ bırakacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
157 görüntüleme
Bankacılık
157 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
118 görüntüleme
FinTech
118 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
98 görüntüleme
FinTech
98 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın