Veriye dayalı kredi verecek yeni bir FinTech girişimi kuruldu

16 Nisan 2018
301 Görüntüleme

Singapur merkezli United Overseas Bank (UOB), Pekin merkezli finansal teknoloji şirketi Pintec Technology Holdings ile bir anlaşma imzalayarak ortak bir FinTech şirketi kurdu. Şirket Güneydoğu Asya’da kredi verecek.

The StraitsTimes’ın haberine göre UOB, bugün yaptığı bir açıklamada, Çinli FinTech şirketi Pintec ile birlikte ortak olarka yeni bir FinTech şirketi kurdu. Açıklamaya göre yeni şirketin 10 milyon dolar kuruluş sermayesi bulunuyor ve UOB şirketin hisselerinin yüzde 60’ına sahip.

Yeni şirketin adı Avatec olarak belirlendi ve UOB’nin bir yan kuruluşu olacak.

Yeni şirket öncelikle Güneydoğu Asya ülkelerinde kredi hizmetleri ve çözümler sunacak. Özellikle; kendi geliştirdiği dijital teknolojiler ile bireysel kredi değerlendirme ve puanlama yapacak şirket aynı zamanda mikro, tüketici ve KOBİ  kredilendirme faaliyetlerini destekleyen ticari uygulamalara odaklanacak. Şirketin öne çıkan üstünlüğü ise veri teknolojilerini kullanarak kredilendirme yapması olacak.

Avatec, yeni nesil dijital kredi değerlendirme çözümünü Endonezya’da, ardından da önümüzdeki iki yıl içinde diğer Güneydoğu Asya pazarlarını da hayata geçirecek.

UOB, KPMG’nin yayınladığı verilere dayanarak Güneydoğu Asya’da 600 milyon insanının sadece yüzde 27’sinin banka hesabına sahip olduğunu açıklayarak, birçok kişinin hala krediye erişim açısından yetersiz kaldığını belirtiyor.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

PayPal’dan sahtekârlığa karşı 120 milyon dolarlık tedbir
FinTech
69 görüntüleme
FinTech
69 görüntüleme

PayPal’dan sahtekârlığa karşı 120 milyon dolarlık tedbir

Erhan Kahraman - 24 Haziran 2018

Ödeme devi PayPal, uçtan uca hizmet anlayışını güçlendirmek için 2018 yılında hız verdiği satın almalarına bir yenisini ekledi. Şirket son…

Ödüllü Blockchain yarışmasına son bir hafta!
Blockchain
146 görüntüleme
Blockchain
146 görüntüleme

Ödüllü Blockchain yarışmasına son bir hafta!

Erhan Kahraman - 23 Haziran 2018

Türkiye'nin ilk Blockchain Hackathon etkinliği, Yapı Kredi ana sponsorluğunda 29 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Kolektif House'da düzenleniyor.…

BKM 2018 yılı Ramazan Bayramı verilerini açıkladı
Bankacılık
102 görüntüleme
Bankacılık
102 görüntüleme

BKM 2018 yılı Ramazan Bayramı verilerini açıkladı

yazar05 - 23 Haziran 2018

Bankalararası Kart Merkezi'nin açıkladığı verilere göre, bu yıl Ramazan Bayramı'nda Babalar Günü'nün de aynı döneme denk gelmesiyle birlikte en fazla…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.