İngiltere’de FinTech sektörü personel arayışında

17 Nisan 2018
130 Görüntüleme

İngiltere merkezli yapılan bir araştırma, finans sektöründeki yeni istihdam olanaklarını derlerken BT profesyonellerinin yeni iş arayışlarında FinTech girişimlerini bankaların önüne koyduğunu gösterdi.

İnsan kaynaklarına yönelik ilan arama platformu Joblift tarafından yapılan bir araştırma ülkede geleneksel bankalar ile FinTech’ler arasındaki istihdam artışı durumunu ortaya çıkardı. Computerweekly’de yayınlanan habere göre geleneksel bankaların personel ilanları son 12 ayda yüzde 3’lük bir düşüşle 100 binin biraz üzerinde gerçekleşti.

Bununla birlikte İngiltere FinTech sektöründeki çalışan arayışı son 12 ayda yüzde 9 artarken ilan sayısı ise 40 bine yaklaştı. İngiltere’deki sektör bağımsız açık pozisyon listesine bakıldığında ise yine yüzde 3’lük bir artış söz konusu. Bu durum, FinTech’lerin en azından son bir yıl içinde daha fazla yeni personel arayışında olduğunu gösteriyor.

BT profesyonellerinin seçimi

Araştırmanın önemli bulgularından biri ise konu bilgi ve iletişim teknolojileri olduğundaki dağılım. FinTech şirketleri tarafından verilen iş ilanlarının yüzde 25’i doğrudan yazılım geliştiricileri hedeflerken, bu oran geleneksel bankalarda yüzde 5’in altında kaldı. Bu düşük oran, geleneksel bankaların diğer departmanlara öncelik verdiğini gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre yazılım geliştiriciler ilk 5 içinde bile bulunmuyor.

FinTech çalışanları daha çok kazanıyor

BT uzmanlarının FinTech’leri tercih etme sebebi bu şirketlerde daha fazla açık pozisyon bulunmasıyla sınırlı değil. Joblift’in araştırmasında bir FinTech çalışanının, geleneksel bankalarda çalışanlara oranla yılda ortalama 10 bin £ daha fazla kazandığı belirtiliyor. Bununla birlikte Joblift, bu değerin bir bankadaki tüm personeller için geçerli olduğunu, sekreterlik ve ofis idaresi gibi özel bir teknik yetkinlik ya da diploma gerektirmeyen işlerin de sonucu etkilediğini kaydediyor.

Bankalar işi FinTech’lere yaptırıyor

Araştırma sonuçlarını etkileyen faktörlerden bir diğeri de bankaların belirli işlerini doğrudan istihdam edecekleri personeller yerine dış kaynak yöntemiyle FinTech’lere yaptırması. Bankalar doğrudan ya da dolaylı olarak FinTech şirketlerine yatırım yapıyor ve başta BT geliştirme işleri olmak üzere çeşitli harcamalarını azaltıyor.

Araştırmanın kısa bir özetini aşağıdaki infografikte bulabilir, Joblift’in araştırmadaki diğer analizlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
157 görüntüleme
Bankacılık
157 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
118 görüntüleme
FinTech
118 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
98 görüntüleme
FinTech
98 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın