Japon yetkililer merkezi kripto parayı gereksiz buluyor

17 Nisan 2018
139 Görüntüleme

Japonya Merkez Bankası, finansal istikrar endişeleri gerekçesiyle bir merkez bankası dijital para birimi çıkartmayı düşünmediğini açıkladı.

Coindesk’in haberine göre Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Japon Finansal Hizmetler Dairesi’nin birlikte düzenlediği ve Pazartesi günü gerçekleşen bir konferansta, Japonya Merkez Bankası vekili Masayoshi Amamiya, tüketiciler için doğrudan bir dijital para basmanın – bir blok zincir uygulaması olsun veya olmasın – mevcut sistemi baltalayabileceğini söyledi .

Halihazırda merkez bankaları, özel bankalar gibi sınırlı kuruluşlara doğrudan hizmet sağlıyor. Bu süreci Amamiya; “insan tarihinde, parasal sistemde hem verimliliği hem de istikrarı elde etmek için kullandığı bilgelik” olarak niteliyor ve “merkez bankası tarafından desteklenen bir dijital para birimi çıkartmanın, finansal olarak istikrarlı olduğu kanıtlanmadan, sisteme zarar verme ihtimali var” ifadesini kullanıyor.

Amimiya sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu bağlamda genel kullanım için merkez bankasının dijital para tedarik etmesi, bireylerin ve firmaların doğrudan merkez bankasında hesap sahibi olmalarına benzer. Bu durum iki katmanlı döviz sistemi ve özel bankalar üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.”

Bununla birlikte Amamiya merkez bankasının kendi kripto para birimi için, şu anda sadece iş uygulamaları odaklı ve Blockchain teknolojisini keşfetme amaçlı olarak incelediğini belirterek bu ihtimali bütünüyle reddetmiyor.

Bu konunun teknik olmaktan çok stratejik bir tartışmaya dönüşmesi sevindirici bir gelişme zira bu alanda FinTech girişimlerine ve fikirlerine büyük rol düşebilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
157 görüntüleme
Bankacılık
157 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
118 görüntüleme
FinTech
118 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
98 görüntüleme
FinTech
98 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın