Ripple yetkilisi daha çok düzenleme istiyor

17 Nisan 2018
152 Görüntüleme

Ripple düzenleyici ilişkileri yöneticisi, endüstri için uygulamaya alınacak daha düzenlemenin sektör için faydalı olacağını düşünüyor.

Finans kurumları içinde Blockchain çözümü ile itibar kazanmış olan Ripple, Birleşik Krallık’taki yasa koyucuların, kripto para birimi söz konusu olduğunda düzenleyici kuralları artırması gerektiği çağrısında bulundu.

Ripple’in düzenleyici ilişkileri müdürü Ryan Zagone’a göre önemli olan, “riskleri engelleme ve yenilikçiliği geliştirme” arasındaki hassas çizgiyi bulmak. Finance Magnates’in verdiği bilgilere göre Zagone: “Şu anda daha fazla kurallara ve düzenlemeye ihtiyacımız olan bir noktadayız” dedi.

Zagone, doğru düzenlemelerin, özellikle kurumsal yatırımcılar olmak üzere yeni girişimlere destek sağlayacağını ve yoldaki hataları engelleyeceğini vurguluyor. Zagone’a göre yeni düzenlemelerin odağında üç ana nokta bulunması gerekiyor: finansal istikrar, tüketici koruması ve kara para aklama.

“Düzenleyicilerin ‘bekle ve gör’ yaklaşımını yeniden gözden geçirmeye başlamak için iyi bir zaman” diyor Zagone.

Bu noktada Japonya iyi bir örnek teşkil ediyor. 2014 yılında bu konu üzerinde çalışmaya başlayan Japon yetkililer, Nisan 2017’de kripto para birimleri için kapsamlı bir düzenlemeyi yürürlüğe koydu. Düzenleme ile Bitcoin ve Ethereum yasal ödeme aracı olarak meşrulaştırıldı ve borsalar için bir lisans prosedürü belirledi.

İngiltere de kripto para birimlerinin düzenlemesine yönünde bazı adımlar attı. Geçtiğimiz ay, Başbakan Phillip Hammond, “kripto varlıkları üzerindeki riskleri yönetmek” için bir görev gücünü hayata geçirdi. Ekip; hazine, FCA ve İngiltere Merkez Bankası üyelerinden oluşuyor. Mart ayı başlarında, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, kripto varlıkların “spekülatif durumunu” öne sürerek, kripto düzenlemesini hızlandırma isteğini dile getirdi.

Dünyanın en büyük kripto firmalarından bazıları, bu yılın başlarında, kripto para birimi için kendi kendini düzenleyen özel bir kurum olan CryptoUK’yi oluşturmak için güçlerini birleştirdi. İşin doğrusu, dünyanın dört bir yanındaki kripto şirketleri, hükümetlerin geciktiği düzenlemelerde sundukları iş uygulamalarını meşrulaştırmanın bir yolu olarak öz düzenlemeye yöneliyorlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
157 görüntüleme
Bankacılık
157 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
118 görüntüleme
FinTech
118 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
98 görüntüleme
FinTech
98 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın