Rapor: Finans kuruluşları kripto paraya ısınıyor

27 Nisan 2018
228 Görüntüleme

Thomson Reuters tarafından yayımlanan yeni rapora göre, finans kuruluşlarının beşte birine yakını içinde bulunduğumuz 2018 yılında kripto parayla işlem yapmaya başlayacak.

Thomson Reuters’ın kendi ticari çözümleri olan Eikon, REDI ve FX platformlarını kullananlar arasında gerçekleştirilen araştırmada kripto para ticaretine girmek istediğini belirten kurumların büyük çoğunluğu (yüzde 70), önümüzdeki üç ile altı ay arasında süreçleri başlatmayı planladığını açıkladı. Yüzde 22’lik bir kesim ise altı ile on iki ay arasında bu süreci tamamlamayı planlıyor.

Raporu yayımlayan şirketin strateji ve inovasyon direktörü Sam Chadwick’in CCN’e yaptığı açıklamaya göre, Chadwick Ocak 2017’de kurumsal müşterilerine Bitcoin ve diğer kripto paralar hakkında bir “yoklama” çekmiş. Bu dönemde “boş bakışlarla” karşılandığını itiraf eden Thomson Reuters yetkilisi, bir Bitcoin’in herkesin dilinde olduğu 2017 sonunda ise bu tutumun belirgin biçimde değiştiğini ifade ediyor. Şirket bu kapsamda masaüstü platformu Eikon’a Bitcoin’i eklediği gibi, fiyat tespiti için sunduğu ücretli veri akışı hizmetinde de kripto paraya yer vermeye başladı.

Yapılan araştırmada varlık yöneticileri, alım tarafındaki büyük ölçekli organizasyonlar ve koruma fonlarının görüş belirttiğini kaydeden Chadwick, finans kuruluşlarının kripto paraya yatırım yapmak, bu alanda iş birlikleri kurmak ya da yeni ürünleri zorluk çekmeden piyasaya sürmek gibi farklı metotlarla oyuna dahil olacaklarını belirtti.

“Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde kripto paraların değeri inanılmaz seviyelere ulaştı.” diye hatırlatan Chadwick, şöyle devam ediyor: “Bitcoin yükselişe geçti ve Eikon içinde oluşturduğumuz Bitcoin sayfası, Euro para biriminden sonra en çok ziyaret edilen sayfaya dönüştü.”

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı

yazar05 - 24 Mayıs 2018

Türkiye'deki girişimcilere yeni fırsatlar sunan Estonya’nın e-Oturum programı, tüm dünyadaki e-oturum sahiplerinin sınır ötesi ödeme alma ve gönderme işlemleri için…

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik
Bankacılık
79 görüntüleme
Bankacılık
79 görüntüleme

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin…

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Kanada'da startup ve KOBİ'ler için mobil odaklı, API destekli bir bankacılık platformu sunan NorthOne, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı.…

Bir Yorum Yazın