Brezilya Blockchain’e kucak açtı

29 Nisan 2018
168 Görüntüleme

Brezilya Bankalar Federasyonu Febraban, 120 üye bankasıyla birlikte Blockchain teknolojisinin sahip olduğu potansiyeli inceliyor.

Üyeleri arasında Brezilya merkezli 120 bankanın yer aldığı Febraban, R3 küresel bankacılık konsorsiyumu tarafından geliştirilen Corda başta olmak üzere çeşitli Blockchain platformları üzerinde testler yapmaya başladığını duyurdu. Federasyonun hedefinde, Haziran 2018’de gerçekleştirilecek CIAB Febraban zirvesinde yapay zeka, makine öğrenimi, nesnelerin interneti ile birlikte Blockchain teknolojisini masaya yatırmak ve bu teknolojilerin kurumlara ne gibi fırsatlar ya da tehditler sunduğunu değerlendirmek.

Blockchain Çalışma Grubu’nu hayata geçirdiği 2016 yılından bu yana Febraban dağıtık defter teknolojilerinin potansiyelini yakın markaja almış bulunuyor. Oluşuma üye olan bankalar arasında Banco do Brasil, Bancoob, Banrisul, Bradesco, BTG Pactual, Caixa, Citibank, Itaú Unibanco, JP Morgan, Safra, Santander ve Brezilya Merkez Bankası da bulunuyor. Febraban geçtiğimiz yıl bu teknolojinin kullanımına odaklı ilk Blockchain etkinliğini de organize etmişti.

Brezilya Blockchain’e hazır

Federasyonun geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği bir ankette, Brezilya’daki sektör yöneticilerinin %65’i Blockchain’in uygulamalarını incelemeye başladıklarını kaydediyor. Benzer şekilde, yapay zeka veya iş analitiklerini değerlendirmeye alanların oranı ise %29’a ulaşıyor.

CCN haberine göre federasyon Fingerprint adıyla geliştirdiği ilk kavram kanıtlama çalışmasında Corda platformu kullanılıyor ve Itau, Bradesco ve B3 bankaları testi gerçekleştiriyor. R3’ün bulut tabanlı laboratuvarında geliştirilen test kapsamında bu çalışmaya özel oluşturulan isim, yaş, adres ve telefon numarası gibi bir dizi sahte bilginin saklanması için bir veritabanı oluşturuldu.

Alınan sonuçlar, Blockchain’in, bankaların bir arada çalışmalarına elverişli bir teknoloji olduğunu gösteriyor. Paylaşımlı verinin değişmezliği, gizliliğin korunması ve bilginin takip edilebilirliği, bu çalışmadaki en önemli çıktılar olarak ifade ediliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı

yazar05 - 24 Mayıs 2018

Türkiye'deki girişimcilere yeni fırsatlar sunan Estonya’nın e-Oturum programı, tüm dünyadaki e-oturum sahiplerinin sınır ötesi ödeme alma ve gönderme işlemleri için…

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik
Bankacılık
79 görüntüleme
Bankacılık
79 görüntüleme

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin…

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Kanada'da startup ve KOBİ'ler için mobil odaklı, API destekli bir bankacılık platformu sunan NorthOne, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı.…

Bir Yorum Yazın