Analiz: “Bankalar yapay zeka destekli finansal sağlık araçları sunmalı”

4 Mayıs 2018
278 Görüntüleme

Bankaların teknoloji destekli çok sayıda çözümü müşterilerine sunduğu bir gerçek. Ancak yapılan çeşitli araştırmalar, sunulan servislerin talep edilen hizmetlerle tam anlamıyla örtüşmediğini gösteriyor.

Finans dünyasının saygın yayınlarından Financial Brand’in Jim Marous, Harris Poll tarafından Fiserv adına hazırlanan bir araştırmanın sonuçlarını analiz etmiş. Marous, üç ay boyunca süren araştırmanın sonuçlarını yorumlarken bankaların sundukları dijital hizmetlerle tüketicilerin taleplerinin tam anlamıyla örtüşmediğine dikkat çekiyor. “Banking Must Provide AI-Based Financial Wellness Tools” başlıklı bir makale kaleme alan Marous, bankaların yapay zeka destekli finansal sağlık araçlarına daha fazla önem göstermesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Tüketicilerin, hemen hemen tüm demografik segmentlerde finansal sağlıkları konusunda endişe duyduğunu kaydeden Marous, sunulan mevcut rapor ve önerilerin gerçek zamanlı ve kolay kullanımlı olması gerektiğini ifade ediyor. Güvenliğin tüketicilerin gözünde vazgeçilmez bir konumda bulunduğuna vurgu yapan Marous, Fiserv’ün Pazarlama Stratejisi ve İnovasyondan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Matt Wilcox’un;

“Tüketiciler artık finans kurumlarından daha fazlasını bekliyor. Temel bankacılık hizmetlerinin ötesinde hizmet almak isteyen tüketicilerin finansal varlıklarını yönetmek için araçlara ihtiyaç duyuyor. Bu, finansal kurumların tüketiciler için güvenilir bir danışman haline gelmesi için müthiş bir fırsat yaratıyor. Bu kurumlar, müşterilerine kapsamlı bir finansal yönetim çözümü sağlamak için gereken veri ve kanal entegrasyonundan yararlanma olanağına sahip.” yorumunu aktarıyor.

Tüketiciler ne kadar endişeli?

Tüketicilerin finansal sağlıkları konusunda kaygı duymalarının hiç şaşırtıcı olmadığını belirten Marous, sürpriz olanı finansal sağlığın fiziksel sağlık, sosyal yaşam ve duygusal sağlıktan daha düşük olması olarak nitelendiriyor.

Fiserv’ün araştırmasına göre tüketicilerin yüzde 37’si finansal sağlık durumlarından memnun. Daha yüksek gelire ve daha fazla varlığa sahip tüketiciler bu maddi refah seviyesi ile kendilerini daha rahat hissediyor. Ancak tüketicilerin yüzde 38’i -bu oran milenyum kuşağı temsilcilerinde yüzde 50’ye çıkıyor- 500 dolarlık bir borcu geri ödeme konusunda bile zorlanacaklarını ifade ediyor.

Marous, sektördeki düzenleyiciler dahil ilgili kurumların finansal eğitim için çaba sarf etmesi gerektiğini kaydediyor. Marous buna ilave olarak özellikle milenyum kuşağı için eğitici videolar yayınlanabileceğini belirtiyor.

Tüketiciler çok kanallı çözümler istiyor

Tüketicilerin, bankalardaki hesaplarına erişme biçimlerinde olduğu gibi finansal refah durumlarını anlamak ve yönetmek için tüm kanalları kullanma talebi olduğunu vurgulayan Marous, çoğu tüketicinin daha karmaşık etkileşimler için şubelerdeki görevlilerden faydalandığını, bununla birlikte etkileşimin daha kolay olması nedeniyle çevrimiçi kanallar ile mobil cihazlar üzerinde artış yaşandığını kaydediyor.

Tüketicilerin hesap konsolidasyonu, gerçek zamanlı erişim, bildirimler ile mobil ya da web tarayıcısı uygulamaları gibi ek özellikler istediğini belirten Jim Marous, araştırma sonuçlarından bazı rakamları paylaşıyor. Buna göre tüketicilerin yüzde 34’ü tüm finansal hesaplarını tek bir çevrimiçi hizmet noktasında ya da uygulamada yönetmek istiyor. Yüzde 33’lük bir kesim gerçek zamanlı erişim talebinde bulunurken, yüzde 28 ise ödenmesi gereken faturalar vb. giderler için bildirimler almak istiyor.

Bu oranlar yaş gruplarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin milenyum kuşağının ilk temsilcilerinin yüzde 60’ı (ortalamanın iki katından fazla) mobil uygulamaya güveniyor. Genel tabloda ise mobil tarayıcıların ve uygulamaların kullanımı artarken geleneksel çevrimdışı araçların kullanımında düşüş gözleniyor.

“Finansal sağlık yapay zeka destekli teknolojilerle sunulmalı”

Tüketicilerin daha iyi finansal kararlar almalarına yardımcı olma konusunda bir bilgi eksikliği bulunmadığını ifade eden Jim Marous, bununla birlikte tavsiyelerin niteliği, erişimin nispeten zor kabul edilmesi gibi konuların tüketicileri endişeye sevk ettiğinin altını çiziyor. Geleneksel finansal hizmet öngörülerinin sınırlı bir kapsama sahip olduğunu kaydeden Marous, sunulan perspektiflerin durağan ve gelecekteki risk ve fırsatlardan ziyade geçmişteki davranışlara odaklandığını belirtiyor.

Tüketicilerin, manuel olarak giriş gerektiren, sürekli yönetme zorunluluğu olan ve finansal sağlıkları için tavsiyelerde bulunmayan bütçeleme araçları aramadığına vurgu yapan Marous, bankaların halihazırda hesap analizi, demografik bilgiler, finansal hedefler, davranış biçimleri, kredi geçmişi gibi konularda yapay zekadan faydalandığını belirtiyor. Marous, bu noktada tüketicilerin taleplerini yerine getirmek için yapay zeka destekli, gerçek zamanlı pazar ve işlem verilerini dikkate alabilen çözümler sunulması gerektiğini kaydediyor.

Jim Marous’un yazısının orijinal metnine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı

yazar05 - 24 Mayıs 2018

Türkiye'deki girişimcilere yeni fırsatlar sunan Estonya’nın e-Oturum programı, tüm dünyadaki e-oturum sahiplerinin sınır ötesi ödeme alma ve gönderme işlemleri için…

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik
Bankacılık
79 görüntüleme
Bankacılık
79 görüntüleme

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin…

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Kanada'da startup ve KOBİ'ler için mobil odaklı, API destekli bir bankacılık platformu sunan NorthOne, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı.…

Bir Yorum Yazın