Sri Lanka Merkez Bankası’ndan FinTech’ler için Sandbox

4 Mayıs 2018
160 Görüntüleme

FinTech girişimlerini teşvik etmek için yeni düzenlemelere giden ülkeler arasına Sri Lanka da eklendi.

Singapur, Malezya, Tayland, Endonezya ve Brunei… Güney Doğu Asya ülkeleri peşi sıra FinTech girişimlerini teşvik edici, geliştirme çalışmalarını kolaylaştırıcı ortamlar sunmaya devam ediyor. Bölge ülkelerinden biri olan ve bu yarışta geri kalmak istemeyen Sri Lanka da benzer bir Sandbox ortamı ile sektördeki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

Banking Tech’te yayınlanan habere göre Sri Lanka Merkez Bankası’nın koordinasyonunda yürütülen çalışmalar, FinTech girişimlerinin regülasyonlara uyumlu bir şekilde yeni ürün ve çözümler geliştirmesine katkı sağlayacak.

Verimliliği teşvik edici, finansal ürün ve hizmetlere erişimi kolaylaştırıcı FinTech girişimlerini teşvik etmek ve etkin hale getirmeyi amaçlayan Sri Lanka Merkez Bankası yetkilileri, kurulan Sandbox ortamı sayesinde kontrollü ve güvenli bir alan oluşturacak.

Ülkede finansal katılımı artırmak ve dijitalleşmeyle birlikte daha az nakit kullanan bir toplum olma hedefleriyle çalıştıklarını belirten yetkililer, sağlam ve sürdürülebilir yeniliklerin ortaya çıkmasını amaçlıyor.

Sri Lanka Merkez Bankası, bankalar ve diğer finansal kuruluşlar haricinde girişimciler, akademisyenler, yatırımcılar, kamu ve sivil toplum kuruluşları dahil olmak üzere her kesimden görüş alarak yeni platformu hazırlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

31 Mayıs 2018 tarihine kadar başvuruları alacak olan Sri Lanka Merkez Bankası, başvurular için web sitesinde yayınladığı yalnızca 5 sorudan oluşan formun doldurulmasını istiyor.

– Görsel: pasja1000, Pixabay

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı

yazar05 - 24 Mayıs 2018

Türkiye'deki girişimcilere yeni fırsatlar sunan Estonya’nın e-Oturum programı, tüm dünyadaki e-oturum sahiplerinin sınır ötesi ödeme alma ve gönderme işlemleri için…

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik
Bankacılık
79 görüntüleme
Bankacılık
79 görüntüleme

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin…

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Kanada'da startup ve KOBİ'ler için mobil odaklı, API destekli bir bankacılık platformu sunan NorthOne, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı.…

Bir Yorum Yazın