BBVA’nın kurumsal kredisi Blockchain’e emanet

7 Mayıs 2018
219 Görüntüleme

İspanyol bankacılık devi BBVA, iki farklı Blockchain teknolojisinin kullanıldığı pilot çalışmada teknoloji ortağı Indra’ya 75 milyon Euro kurumsal kredi çıkardı.

Bankanın Blockchain üzerinde yaptığı bu son denemeler, koşullar üzerinde yapılan müzakereden, şirket kredisinin imzalanmasına kadar olan tüm kredi çıkarma sürecini kapsıyor. Pilot projede kullanılan sistem hem özel bir dijital defter hem de açık bir Ethereum Blockchain üzerinde işliyor.

Financial Times haberine göre ilk adım olarak, pilot denemede hem kredi alıcısı hem de bankanın koşullar üzerinde müzakereye özel olarak tutulan bir dağıtık defter üzerinde başlaması gerekiyor. Bu defter, işlem süreçlerini her iki tarafta da anlık olarak güncelliyor. BBVA bu sayede normal koşullarda günler süren müzakere süreçlerini saatler seviyesine indirdiğini ifade ediyor.

Blockchain’in yıkıcı etkisi süreçlere değer katıyor

BBVA Global Müşteri Çözümleri Başkanı Derek White, konuya ilişkin yaptığı açıklamada dijital dönüşümün yeni sahalarda kendine yer bulduğunu ifade etti ve ekledi: “BBVA olarak iş süreçlerine gerçek değer sağlayacak yıkıcı teknolojilere başarılı bir örnek sunduğumuza inanıyoruz. Blockchain’in bu işlemde kullanılması, şeffaflığı ve hızı muazzam ölçüde artırırken, verimlilik açısından da iyileştirme sağlıyor.”

Banka geçtiğimiz dönemde Avrupa ve Latin Amerika arasında kağıtsız ticari işlemler için bir Blockchain çözümünü denemişti. Ekim 2017’de BBVA, Meksika’daki alt şirketiyle arasında yabancı döviz kurlarını koordine etmek için yine dağıtık defter teknolojilerinden faydalanmaya başlamıştı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı

yazar05 - 24 Mayıs 2018

Türkiye'deki girişimcilere yeni fırsatlar sunan Estonya’nın e-Oturum programı, tüm dünyadaki e-oturum sahiplerinin sınır ötesi ödeme alma ve gönderme işlemleri için…

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik
Bankacılık
79 görüntüleme
Bankacılık
79 görüntüleme

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin…

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Kanada'da startup ve KOBİ'ler için mobil odaklı, API destekli bir bankacılık platformu sunan NorthOne, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı.…

Bir Yorum Yazın