Asyalı FinTech finans liderleri güvenli düzenlemeleri tartışıyor

8 Mayıs 2018
151 Görüntüleme

Asya merkezli Merkez Bankaları ve FinTech şirketlerinin müdürleri önemli bir toplantı düzenleyerek, suçla mücadele için düzenleyicilerin neler yapması gerektiğini ele aldılar.

Finansal teknolojilerdeki devrimsel gelişmeler için düzenleyicilerin yeterince hızlı hareket etmemesi; ulusal, bölgesel ve uluslararası finansal istikrarı tehdit eden kara para aklama, finansal suçlar ve kayıt dışı ekonomik uygulamalar ile bu yenilikçi hizmetlerin istismar edilebileceğine dair endişeleri artırıyor.

South China Morning Post’un haberine göre geçen sene Mayıs ayında Hong Kong ve Makau’lu yöneticiler arasında geçen bir toplantıda ortaya atılan bir fikirler nihayet AFS-IT (Alliance for Financial Stability with Information Technology) olarak isimlendirilen bir ittifak oluşturuldu. Hong Kong, Makao, Filipinler, Tayland, Kamboçya, Myanmar, Vietnam ve Singapur ile en üst düzeyden temsilcilerin katıldığı Çin tarafından oluşturulan organizasyon sektörün gelişmesi için çalışmalar yapacak.

Organizasyon için en önemli odak noktası; düzenleyicilerin teknolojik yeniliğin teşvik edilmesi ve RegTech alanında bilgilendirilmesi olacak.

Makao Merkez Bankası eski başkanı Anselmo Teng: “Para aklama, yasadışı sınır ötesi fon akışları ve finansal istikrarı etkileyen finansal suçlar gibi FinTech’in getirdiği riskleri önlemek için proaktif bir yaklaşım benimsemeliyiz” diyor.

İttifak aynı zamanda henüz düzenlemesi bulunmayan kripto-para birimleri ile yapılan ICO’ların çoğalmasından endişe duyuyor. Bu sebeple düzenleyicileri “oyunun önüne” koymanın yollarını bulmayı da amaçlıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı

yazar05 - 24 Mayıs 2018

Türkiye'deki girişimcilere yeni fırsatlar sunan Estonya’nın e-Oturum programı, tüm dünyadaki e-oturum sahiplerinin sınır ötesi ödeme alma ve gönderme işlemleri için…

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik
Bankacılık
79 görüntüleme
Bankacılık
79 görüntüleme

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin…

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Kanada'da startup ve KOBİ'ler için mobil odaklı, API destekli bir bankacılık platformu sunan NorthOne, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı.…

Bir Yorum Yazın