PSD2 uygulamaları için geliştirici portalı açıldı

8 Mayıs 2018
201 Görüntüleme

İsveç merkezli Open Payments Europe, Avrupa genelinde çeşitli bankalara güvenli erişim için PSD2 uyumlu bir altyapı platformunu devreye aldı.

PSD2 kapsamındaki düzenlemeler uzun bir zamandır Avrupa’da finans sektörünün gündeminde bulunuyor. Bu kapsamda sektör temsilcileri de elbette boş durmuyor. Bu temsilcilerden biri olan İsveç merkezli Open Payment Europe, Avrupa genelindeki çeşitli banka API’larına açık ve güvenli bir erişim noktası sunma amacıyla PSD2 uyumlu bir altyapı platformunu duyurdu.

Finextra’nın haberine göre bu yenilik, geliştiricilerin PSD2 uyumlu uygulamalar oluşturabileceği bir portal ve sanal altyapı niteliği taşıyor. İskandinav bölgesinde bir ilk olan yeni portalın duyurusu İsveç’in PSD2’ye geçişiyle neredeyse eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

İsveç yönetimi 1 Mayıs 2018 itibariyle PSD2 düzenlemelerini kendi yasasına uyarlasa da bankalar için geçiş dönemi sürüyor. Bankalar güçlendirilmiş müşteri kimlik doğrulama sistemleri ile ortak ve güvenli açık iletişim standartları için 18 aylık bir süreye sahip.

PSD2’nin finansal hizmetleri temelden değiştirecek, finans endüstrisindeki önemli bir dönüşümün başlangıcı olduğunu kaydeden Open Payments Europe Kurucu Ortağı ve CEO’su Jonas Kjellin, sundukları platformun açık bankacılık, e-ticaret platformları, kişisel finans yönetim uygulamaları, POS ve B2B sistemleri için dönüşüme aracılık edeceğini ifade ediyor.

Uygulama geliştiricilerin PSD2 ile gelen fırsatların farkında olduğunu, ancak API entegrasyonları için değil, gerçek son kullanıcılar için değer yaratmaya odaklanmak istediklerini belirten Kjellin, yeni platformun banka API’lerinin yeni sürümlerine erişim sağlayacağını kaydediyor. Kjellin bununla birlikte platformun İngiliz Açık Bankacılık standartları, STET ve NextGenPSD2 dahil olmak üzere farklı standartlara destek sağladığına vurgu yapıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı

yazar05 - 24 Mayıs 2018

Türkiye'deki girişimcilere yeni fırsatlar sunan Estonya’nın e-Oturum programı, tüm dünyadaki e-oturum sahiplerinin sınır ötesi ödeme alma ve gönderme işlemleri için…

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik
Bankacılık
79 görüntüleme
Bankacılık
79 görüntüleme

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin…

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Kanada'da startup ve KOBİ'ler için mobil odaklı, API destekli bir bankacılık platformu sunan NorthOne, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı.…

Bir Yorum Yazın