Japonya kripto borsalar üzerinde regülasyonları güçlendiriyor

9 Mayıs 2018
163 Görüntüleme

Coincheck kripto para borsasında yaşanan soygun, otoriteleri harekete geçirdi. Japon Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), yeni bir soygunun önüne geçebilmek amacıyla ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarına ilişkin yasaları bu yaz sıkılaştırmaya hazırlanıyor.

Dijital para birimlerinin yükselişi, dünya genelinde otoritelerin bu alanda ortaya çıkabilecek tehditlere karşı kendi savunma mekanizmalarını geliştirmeleri yönünde teşvik ediyor. Yıllar önce dönemin en büyük kripto borsası Mt.Gox’ta yaşanan soygunun yıkımını hâlen hisseden Japonya’da bu kez Coincheck’in saldırıya uğraması, yetkilileri harekete geçirdi. Kripto borsalara yönelik yasal mevzuatların sıkılaştırılacağı haberini veren Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), vatandaşlarının online ödeme sahtekârlıklarında istemeden rol almasını istemiyor. Ayrıca yeni soygunların da önlemesi hedefleniyor.

Kara para aklamayı önlemeye yönelik önlemlerin alınacağını açıklayan FSA, işlem ve alım satımların takibi için kullanıcılardan doğrulama kimliğini saklamalarını talep ediyor. İkinci olarak, müşterilere ait varlıkların, borsanın kendisine ait varlıklardan ayrılması şart koşulacak. Ticaretin döndüğü alım satım merkezleri, kullanıcıların hesaplarını yakından takip etmekle yükümlü olacak.

Kripto borsaların da müşteri parasının kullanımını önlemek için kendi kural ve regülasyonları bulunacak. Borsalar, bir kripto para setiyle ilgili sadece belirli sayıda muhatapla işlem gerçekleştirebilecekler. Kara para aklayan şebekelerin ekmeğine yağ sürmek istemeyen FSA, bu nedenle anonim kalma hakkını büyük oranda ortadan kaldıracak.

Japon idari organı, yaptığı açıklamada bu sıkı idari kuralların asıl amacının işlem bilgilerini ve borsa verilerini kişisel çıkarları için manipüle edebilecek taraflarla mücadele olduğunu hatırlatıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı

yazar05 - 24 Mayıs 2018

Türkiye'deki girişimcilere yeni fırsatlar sunan Estonya’nın e-Oturum programı, tüm dünyadaki e-oturum sahiplerinin sınır ötesi ödeme alma ve gönderme işlemleri için…

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik
Bankacılık
79 görüntüleme
Bankacılık
79 görüntüleme

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin…

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Kanada'da startup ve KOBİ'ler için mobil odaklı, API destekli bir bankacılık platformu sunan NorthOne, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı.…

Bir Yorum Yazın