Nakit benzeri akıllı Bitcoin banknotları

9 Mayıs 2018
144 Görüntüleme

İsviçre ve Singapur merkezli Tangem, Bitcoin için nakit benzeri akıllı banknotları test etmeye başlıyor.

Kripto para dünyasında dijital cüzdanların özel anahtarlar (private key) yönetilmesi pratik anlamda çok kolay bir süreç değil. Bitcoin satın almak veya satmak hâlâ zahmetli bir süreç. Özel anahtarlarınızı kendi cüzdanlarınızla yönetmeniz veya bir hesap açmak için özel adımlar atmanız gerekiyor. Bitcoin ödemeleri hâlâ bir cüzdandan diğerine dijital olarak aktarılıyor, Bitcoin’i düzenli nakit gibi kullanmaya çalışmak ise şimdilik oldukça zor.

Tangem bunu değiştirmek istiyor.

Kriptografi, madencilik ya da uzun ve rastgele alfa numerik dizelerden oluşan özel anahtarlar ile uğraşmak istemeyenler için şirket, Tangem Notes adında özel bir ürün sunuyor. Bu ürün perakende satış noktalarında 0,01 ve 0,05 BTC yüklü olarak satılıyor.

Akıllı banknotların içinde Samsung’un yeni geliştirdiği şifreleme ve veri saklamaya özel S3D350A çipi kullanılıyor.

Tangem’in amacı basitlik ve güvenlik sağlayarak, kriptoların kullanımını ve dolaşımını radikal bir şekilde iyileştirmek.

Şirket, şu anda akıllı banknotları 2 dolarlık bir maliyetle toplu ürettiğini söylüyor. Bu çözümün ilk olarak test edildiği pazar ise Singapur olacak.

Ancak esas önemli olan bu çözüm sadece Bitcoin için kullanılmak zorunda değil. Şu anda pek çok ülkenin merkez bankası kendi kripto para birimleri üzerinde çalışıyor. Nakitsiz bir gelecekte bu yeni para formunu halka yaymak için daha iyi seçenekler de olacağı kesin ancak bu tarz çözümler geçiş sürecini hızlandıracak faydalar sağlayabilir. Bu sebeple bu teknolojiyi takip etmekte ve ilgili kurumların üzerinde test yapmasında fayda var.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı

yazar05 - 24 Mayıs 2018

Türkiye'deki girişimcilere yeni fırsatlar sunan Estonya’nın e-Oturum programı, tüm dünyadaki e-oturum sahiplerinin sınır ötesi ödeme alma ve gönderme işlemleri için…

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik
Bankacılık
79 görüntüleme
Bankacılık
79 görüntüleme

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin…

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Kanada'da startup ve KOBİ'ler için mobil odaklı, API destekli bir bankacılık platformu sunan NorthOne, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı.…

Bir Yorum Yazın