Ukrayna kripto parayı “finansal enstrüman” olarak tanıyacak

9 Mayıs 2018
144 Görüntüleme

Ukrayna Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SSMCS) tarafından yapılan açıklamaya göre, kripto para birimleri ülkede bir finansal enstrüman olarak tanınacak.

Kripto para birimleri ve ICO gibi konu başlıklarıyla düzenlenen yıllık Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Organizasyonu (IOSCO) konferansının ardından, komisyon başkanı Timur Khromaev tarafından Facebook üzerinden yapılan açıklamaya göre, son üç yılda hızla büyüyen kripto para endüstrisi ekonomik ve finansal ilişkilerin vazgeçilmez bir parçası hâline geldi. Kripto para birimlerinin yasal olarak tanınması gerektiğine değinen Khromaev, “Bu konuda geri dönüşü olmayan bir noktadayız.” diye konuştu.

Kripto varlıkların ve faaliyetlerin yasal bir zemine oturtulması gerektiğine dikkat çeken Timur Khromaev, varlığın dijital veya kağıt şeklinde formu yerine çalışma prensiplerinin esas alınması gerektiğini ifade etti. Yeni regülasyonlar bu çerçevede dijital varlıkların yapısına uygun biçimde dinamik olarak düzenlenecek.

Kripto para birimleri hakkında yapılacak düzenlemelerin şimdilik ulusal ölçekte kalacağını belirten komisyon başkanı, “Henüz uluslararası standartları belirlemek için önümüzde oldukça uzun bir yol var,” diye konuştu.

Ukrayna’nın kripto para alanında öncü adımlar attığı biliniyor. Ülke yaklaşık iki yıl önce resmi kanaldan Bitcoin borsa işlemlerinin önündeki engeli kaldırmıştı. Ukrayna Borsası (Ukrainian Exchange JSC) Bitcoin (BTC) endeksi için vadeli işlemler, vadeli işlem sözleşmesinin tanımları ve Ukrayna Exchange JSC Yönetmeliklerindeki değişiklikler tamamlanarak mümkün hale getirilmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı

yazar05 - 24 Mayıs 2018

Türkiye'deki girişimcilere yeni fırsatlar sunan Estonya’nın e-Oturum programı, tüm dünyadaki e-oturum sahiplerinin sınır ötesi ödeme alma ve gönderme işlemleri için…

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik
Bankacılık
79 görüntüleme
Bankacılık
79 görüntüleme

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin…

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Kanada'da startup ve KOBİ'ler için mobil odaklı, API destekli bir bankacılık platformu sunan NorthOne, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı.…

Bir Yorum Yazın