Avustralya ‘Açık Bankacılık’ için düğmeye bastı

10 Mayıs 2018
164 Görüntüleme

Açık Bankacılık uygulamalarının Avustralya’da devreye alınması, vatandaşların kendi verileri üzerinde daha fazla söz hakkı olmasını sağlarken, bankacılığı daha şeffaf çalışan bir sektöre dönüştürecek.

Avustralya Temmuz 2019 itibarıyla Açık Bankacılık uygulamalarını yürürlüğe almaya hazırlanıyor. Ülke vatandaşları, bu tarihten başlayarak kendi verileri üzerinde daha geniş tasarruflarda bulunabilecek. Örneğin bankaların ve finans kuruluşlarının, talep edilmesi durumunda müşteriye kendisiyle ilgili tüm verileri sağlaması gerekiyor. Müşterilere ait işlem verilerinin, “transfer ve kullanıma uygun” bir formda bireylerle paylaşılması gerekiyor. Açık Bankacılık ayrıca bankacılık ürün ve hizmetlerinin ücret, masraf ve diğer ödemelerine ilişkin tüm detayların açıkça paylaşılmasını zorunlu kılıyor.

Açık Bankacılık API’si sayesinde müşteriler, kendi bankalarına, kendi verilerini paylaşma yönünde talepte bulunabilecek. Computer World Avustralya haberine göre teknik detaylarda Birleşik Krallık’taki açık API modeli esas alınacak. Üstelik tüm bu veri transferlerinin tümüyle ücretsiz gerçekleştirilmesi de ülkede belirlenen kurallar arasında yer alıyor.

Açık Bankacılık uygulamalarının, finansal servislerin rekabetçi ekosistemini dönüştürme potansiyeli bulunduğuna değinen Hazine yetkilileri, Avustralya vatandaşlarının bankacılık sistemiyle etkileşiminin de bu yeni teknolojilerle tepeden tırnağa değişeceğine dikkat çekiyor: “Bankacılık müşterileri, kendileri hakkında bankalarda tutulan veriye daha sağlıklı bir erişim sağlarken, aynı zamanda bu verinin güvenilir servis sağlayıcılarla paylaşılmasını da yönetebilecekler.”

Ülkenin en büyük dört bankasının tüm kredi ve banka kartı, mevduat ve işlem hesapları için bu koşullara Temmuz 2019 itibarıyla uyması talep ediliyor. Ev kredileri (mortgage) için ise Şubat 2020’ye kadar vakit var. Diğer finans kuruluşlarının “Büyük Dörtlüden” 12 ay sonrasına kadar vakti olacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı

yazar05 - 24 Mayıs 2018

Türkiye'deki girişimcilere yeni fırsatlar sunan Estonya’nın e-Oturum programı, tüm dünyadaki e-oturum sahiplerinin sınır ötesi ödeme alma ve gönderme işlemleri için…

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik
Bankacılık
79 görüntüleme
Bankacılık
79 görüntüleme

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin…

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Kanada'da startup ve KOBİ'ler için mobil odaklı, API destekli bir bankacılık platformu sunan NorthOne, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı.…

Bir Yorum Yazın