Mortgage girişimine 15 milyon dolar yatırım

10 Mayıs 2018
142 Görüntüleme

Avustralya’da mortgage vermek için yapılanan Athena, yatırımcıların ilgisini çekti. Girişim bankacılık sistemine alternatif sunmayı hedefliyor.

Finextra’nın haberine göre Athena müşterilerine, emeklilik fonları ile desteklediği, online başvurulan ve hızlı şekilde onaylanan krediler sunmayı hedefliyor. Girişimin stratejisi büyük bankalar ile çalışmak istemeyen müşterileri kendine çekmek. Girişim bu amacı için geçen yıl Haziran ayında 3 milyon dolarlık bir tohum fonu ile kurulmuştu.

Girişimin kurucusu ve COO’su Michael Starkey, bankaları baypas ederek firmanın müşterilere daha düşük faiz oranları sunabileceğini söylüyor: “Avustralya’da emeklilik fonları, bankalar üzerinden mortgage kredilerinde büyük yatırımlara sahip. Doğrudan bizim üzerimizden mortgage yatırımları yapmaları ise aracıların ortadan kalkması ile maliyetleri ve faiz oranlarını azaltabilir.”

Girişim 2019 yılında tam olarak herkese kapılarını açacak. Şu sıralar bulut tabanlı çözümleri için beta aşamasına başlamak üzereyken yeni bir yatırım aldığını duyurdu. Yatırım Macquarie Bank ve Square peg Capital tarafından gerçekleştirildi ve tutar 15 milyon dolar olarak açıklandı.

Türkiye açısından ele aldığımızda bir girişimin 3 milyon dolar tohum fonu ile kurulması ve henüz faaliyete başlamadan 15 milyon dolar yatırım alması oldukça dikkat çekici zira ülkemizde bu yüksek değerlemeler ile FinTech girişimlerine yapılan yatırımlara nadiren rastlıyoruz ve bu şirketler büyük oranda çalışan ve kazançlı bir iş modeline sahip oluyorlar. Doğru düzenlemeler ve atılacak adımlar ile Türkiye gibi dinamik bir ülkede sadece kendi sınırlarımız değil, bölge ülkeleri için de pek çok yatırımı çekebileceğimizi görüyoruz. Bu açıdan bakıldığında Avustralya’daki bir girişimin aldığı yatırım haberi çok çekici ve önemli görünmeyebilir ama ülkemiz için bir stratejik gösterge olduğunu görüyoruz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı

yazar05 - 24 Mayıs 2018

Türkiye'deki girişimcilere yeni fırsatlar sunan Estonya’nın e-Oturum programı, tüm dünyadaki e-oturum sahiplerinin sınır ötesi ödeme alma ve gönderme işlemleri için…

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik
Bankacılık
79 görüntüleme
Bankacılık
79 görüntüleme

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin…

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Kanada'da startup ve KOBİ'ler için mobil odaklı, API destekli bir bankacılık platformu sunan NorthOne, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı.…

Bir Yorum Yazın