HTC, Blockchain destekli telefonunu duyurdu

16 Mayıs 2018
209 Görüntüleme

Teknoloji şirketlerinin FinTech ve Blockchain ilgisi artarak devam ediyor. Son olarak HTC, Blockchain destekli, kripto para cüzdanı içeren yeni telefonunu açıkladı.

Geçen ay Samsung Blockchain altyapısı ile tedarik zinciri maliyetlerini yüzde 20 azaltmayı hedeflediğini açıklamış, bu hafta ise LG kendi Blockchain altyapısını geliştirmeye başladığını duyurmuştu. Amazon, Microsoft ve diğer büyük teknoloji şirketleri ise kendi hizmet kanallarına uygun olarak Blockchain’e çoktan adım atmış durumdalar.

Bu kervana katılan son isim ise Uzak Doğu’dan çıkan küresel markalarından biri olan HTC oldu. Şirket, diğer rakiplerinin aksine Blockchain’i salt bir yazılım unsuru olarak ele almanın ötesine geçerek, dahili Blockchain sistemi içeren bir akıllı telefon tanıttı. Wired’da çıkan habere göre Exodus adı verilen telefon kripto para birimleri ve Blockchain’e uygun, merkezi olmayan uygulamalar için küresel çapta geçerli bir mobil cüzdana da sahip. Android işletim sistemli cihaz, piyasaya çıkmasını takiben Bitcoin, Ethereum ve diğer büyük kripto paralar için de destek sunacak.

HTC’nin kullanıcılara sunduğu alternatif satın alma metodları arasında telefonun konseptine uygun olarak kripto paralar olabileceği de belirtiliyor. Henüz fiyatı açıklanmayan cihazın ve etrafındaki ekosistemin sorumluluğu ise HTC’nin sanal gerçeklik ürünü Vive’ın geliştiren isim olan Phil Chen. Exodus projesiyle birlikte ünvanı da değişen Phil Chen, Blockchain teknolojisine atıfla bundan böyle “Decentralized Chief Officer” olarak anılacak.

New York’ta düzenlenen Blockchain Konferansı’nda bir konuşma yapan Chen, Exodus için; “Kendi kimliğinize ve verilerinize sahip olduğunuz, telefonunuzun merkezde olduğu bir cihaz hayal ediyoruz.” yorumunu yapıyor.

Exodus çarpıcı bir yenilik ama ilk değil

HTC Exodus, sektöre bir hareketlilik getirmekle birlikte bu sınıftaki “ilk ürün” şapkasına sahip değil. Sirin Labs tarafından geliştirilen ve Finney olarak adlandırılan cihaz, kullanıcıların kripto paraları depolamasına ve kullanmasına olanak veriyor. SirinOS adında şirket tarafından geliştirilen işletim sistemiyle donatılan Finney için ön siparişler alınmaya başlanmış durumda. Cihaz için belirlenen fiyat ise 1000 dolar seviyesinde bulunuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı

yazar05 - 24 Mayıs 2018

Türkiye'deki girişimcilere yeni fırsatlar sunan Estonya’nın e-Oturum programı, tüm dünyadaki e-oturum sahiplerinin sınır ötesi ödeme alma ve gönderme işlemleri için…

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik
Bankacılık
79 görüntüleme
Bankacılık
79 görüntüleme

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin…

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Kanada'da startup ve KOBİ'ler için mobil odaklı, API destekli bir bankacılık platformu sunan NorthOne, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı.…

Bir Yorum Yazın