Circle, aldığı yeni yatırımla stablecoin çıkaracak

17 Mayıs 2018
109 Görüntüleme

Boston merkezli dijital para birimi çözümleri geliştiricisi Circle, aldığı 110 milyon dolarlık yeni yatırımla birlikte stablecoin çıkarmayı hedefliyor.

Kripto para madenciliği donanımları üreticisi Bitmain’in öncülük ettiği fonlama oturumuyla birlikte iş ortağı hâline gelen iki şirket, Bloomberg haberine göre ABD dolarına endeksli bir stablecoin için güçlerini birleştiriyor. Circle’ın pazar değeri, aldığı yeni yatırımla yaklaşık 3 milyar dolara ulaştı. Diğer bir deyişle FinTech unicorn’u, 2016 yılındaki değerini neredeyse altıya katladı.

Circle ve Bitmain için yakın gelecek planları oldukça net: Kripto paralardaki yüksek dalgalanmaya bir alternatif sunabilmek için istikrarlı bir dijital para, yani “stablecoin” geliştirmek. Circle USD Coin ya da kısaca USDC adıyla anılacak olan stablecoin’in yaz aylarında Circle tarafından piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Stablecoin nasıl çalışıyor?

Stablecoin’ler ekonomik olarak bir borç senedi gibi çalışıyor. Her bir token, kağıt paraya belirli bir oranda eş sayılıyor. Bu stablecoin’e sahip olanlar, diledikleri an varlıklarını sabit değer üzerinden paraya çevirebiliyor.

Teknik açıdan bakıldığında Ethereum Blockchain ağı üzerinde çalışan bir ERC-20 token olan USDC, dolara bire bir endeksli olacak. Böylelikle kripto para birimlerinin sağladığı pek çok avantaja karşın, paranın değerindeki anlık dalgalanmalar ortadan kaldırılacak. Bu token ile daha şeffaf bir ekonomi oluşturacaklarını ifade eden Circle CEO’su Jeremy Allaire, bir konferansta verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

“Geliştirdiğimiz stablecoin, standart paranın farklı bir versiyonu. Bu versiyon internet hızında hareket ediyor ve global erişime sahip. Üstelik çok daha düşük masraflar ve yüksek güvenlik ile işlem yapma olanağı tanıyor. Bugünkü ekonomik döngüde paranın dünya genelinde el değiştirme yöntemlerine oranla muazzam bir gelişme sağlanıyor.”

7 milyon kullanıcısı bulunan Circle, USDC’yi kendi Circle Pay ödeme uygulamasına ve Circle Trade platformuna entegre etmeyi planlıyor. USDC ayrıca kripto para borsası Poloniex’te kullanılacak. Bu birimi kullananlardan masraf alınıp alınmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı

yazar05 - 24 Mayıs 2018

Türkiye'deki girişimcilere yeni fırsatlar sunan Estonya’nın e-Oturum programı, tüm dünyadaki e-oturum sahiplerinin sınır ötesi ödeme alma ve gönderme işlemleri için…

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik
Bankacılık
79 görüntüleme
Bankacılık
79 görüntüleme

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin…

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Kanada'da startup ve KOBİ'ler için mobil odaklı, API destekli bir bankacılık platformu sunan NorthOne, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı.…

Bir Yorum Yazın