Ripple girişimcileri XRP ile destekleyecek

17 Mayıs 2018
138 Görüntüleme

Blockchain girişimi Ripple, kendi token çözümü XRP’nin pilot testlerini bankalar ve finans kurumlarında başarıyla tamamladıktan sonra rotayı girişimcilere çevirdi.

Ripple tarafından duyurulan Xpring adlı yeni proje, XRP token ve XRP defter platformunu kullananlar girişimcilere yatırım desteği sağlayacak. Xpring’in yanı sıra Ripple’ın geliştirici programını da Facebook Geliştirici Ağı Eski Direktörü Ethan Beard yönetecek. Beard, yaptığı açıklamada XRP’nin sunduğu hız, ölçeklenebilirlik ve gerçek dünya kullanımındaki başarıların girişimler ve işini kurmak isteyen girişimciler için fırsat sunduğunu ifade etti.

Xpring’in sermayesini Ripple sağlayacak olsa da, Xpring ağına katılan iş ortakları Ripple’dan ayrı bir oluşum olarak faaliyetlerini sürdürecek. Xpring desteklediği şirketlerde yönetim kuruluna kişi atayabilecek ya da bazı durumlarda hisse talep edebilecek.

Bankalar tamam, sıra girişimcilerde

Ripple geçtiğimiz günlerde Blockchain tabanlı bankalar arası ödeme altyapısı xRapid için gerçekleştirilen pilot projelere dair ilk sonuçları paylaşmıştı. Bankaların kendi aralarındaki para transferlerini Blockchain ağına taşıyan xRapid platformu, yüzde 40 ile 70 arasında maliyet tasarrufu sağlarken, işlem hızını da önemli ölçüde artırmıştı.

Buna karşın, Ripple Vakfı yetkilisi Corey Johnson, nisan ayında verdiği bir demeçte XRP’nin bir menkul değer olmadığını vurgulamıştı. Coin Telegraph haberine göre Johnson, Coinbase kripto para borsasında XRP’nin bulunmamasının ana sebebini böyle açıkladı. Bu açıdan bakıldığında Ripple, XRP’nin elini güçlendirmek için Xpring ile startup ekosistemine açılmak istiyor da olabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı

yazar05 - 24 Mayıs 2018

Türkiye'deki girişimcilere yeni fırsatlar sunan Estonya’nın e-Oturum programı, tüm dünyadaki e-oturum sahiplerinin sınır ötesi ödeme alma ve gönderme işlemleri için…

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik
Bankacılık
79 görüntüleme
Bankacılık
79 görüntüleme

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin…

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Kanada'da startup ve KOBİ'ler için mobil odaklı, API destekli bir bankacılık platformu sunan NorthOne, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı.…

Bir Yorum Yazın