Filo araçlarıyla yakıt ödemesi yapmak kolaylaşıyor

18 Mayıs 2018
122 Görüntüleme

Mastercard ve US Bank tarafından pilot olarak başlatılan proje hayata geçerse, filo yöneticileri ve kiralık araç sürücüleri rahat bir nefes alacak.

Otomobil kullanmanın en keyifsiz yanlarından biri de akaryakıt istasyonlarına yapılan o masraflı ziyaretlerdir. Çeşitli kredi kartları dönemsel kampanyalarla bu yükü araç sahiplerinin üzerinden almaya çalışırken, ödeme teknolojileri sağlayıcıları da bu ziyareti mümkün olduğunca kısa tutmanın yollarını arıyor. Özellikle ABD gibi sürücülerin kendi benzinini doldurduğu ülkelerde, filo araçlarının bilgilerini her seferinde tekrar tekrar girmek zahmetli oluyor. Mastercard tarafından US Bank iş birliğiyle yapılan yeni denemeler, kiralık araç kullanımında akaryakıt dolumunu kolaylaştırmayı hedefliyor.

Bağlantılı araçların panosundaki bakım ve yakıt bilgilerini, doğrudan ödeme sürecine dahil eden bu yeni proje ile filo yöneticilerine çok daha fazla kontrol ve şeffaflık sağlanıyor. Teknolojinin herkese daha fazla konfor getirdiğine dikkat çeken Mastercard yetkilisi Kiki Del Valle, “Dijital ödeme özelliğini bağlantılı araçlardan gelen veriyle harmanladığımızda, filo yöneticilerine benzersiz analizler sunabiliyoruz.” diye konuştu.

Bağlantılı araçları bilgileri kendi dolduracak

Yapılan testlerle filo yöneticilerine günlük giderlerin yönetiminde esneklik, görünürlük ve kontrol sağlanması hedefleniyor. Mastercard’ın yeni servisi hayata geçtiğinde, kiralık filo araçları bir yakıt istasyonuna girdiğinde, aracın kendisi otomatik olarak bazı verileri pompadaki üniteye tanımlayacak. Bu veriler arasında konum, mevcut yakıt bilgisi ve kilometre sayacı bulunuyor. Sürücülerin kendi yakıtlarını doldurduğu ABD gibi ülkelerde, bu verilerin elle girilmesine gerek kalmaması büyük önem taşıyor.

Bir araç sürücüsü gerektiğinden fazla yakıt doldurduğunda hem sürücüye hem de filo yöneticisine bir uyarı gidiyor. Filo yöneticileri ayrıca bir sürücünün yakıt dışındaki harcamalar için de aynı kartı kullanmasına izin vermek gibi ek özelleştirmelere sahip olacak. Pilot testlerin ardından uygulamanın ne zaman daha geniş ölçekte hayata geçeceği ise şimdilik bilinmiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Estonya’dan e-Oturum programına ödeme kolaylığı

yazar05 - 24 Mayıs 2018

Türkiye'deki girişimcilere yeni fırsatlar sunan Estonya’nın e-Oturum programı, tüm dünyadaki e-oturum sahiplerinin sınır ötesi ödeme alma ve gönderme işlemleri için…

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik
Bankacılık
79 görüntüleme
Bankacılık
79 görüntüleme

BenefitPay ile Bahreyn’de nakitsiz ve kartsız alışverişe teşvik

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Bahreyn Finansal İşlemler Elektronik Ağı (Benefit) ulusal bir elektronik cüzdan ödeme sistemi çıkardı. BenefitPay adını taşıyan cüzdan, tüketicilerin ve işletmelerin…

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

KOBİ’lere özel mobil banka NorthOne yatırım aldı

Erhan Kahraman - 24 Mayıs 2018

Kanada'da startup ve KOBİ'ler için mobil odaklı, API destekli bir bankacılık platformu sunan NorthOne, 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı.…

Bir Yorum Yazın