Güney Kore kripto paranın iyi yönlerine odaklanacak

20 Mayıs 2018
148 Görüntüleme

Güney Kore yetkilileri, kripto parayı finansal varlık olarak sınıflandırmayı ve kripto ekonomi üzerindeki sıkı denetimleri gözden geçirmeyi planlıyor.

FinTech alanında attığı olumlu adımlara rağmen, kripto para birimlerine karşı spekülatif yapıları nedeniyle temkinli yaklaşan Güney Kore otoriteleri, bugüne kadar Bitcoin ve diğer dijital paraları “finansal olmayan varlıklar” şeklinde kategorize ediyordu. Ancak G20’nin kripto para politikalarının yönetimi konusunda belirlediği Temmuz 2018 son tarihi yaklaştıkça, Güney Kore de bu tavrını yumuşatma kararı aldı.

CCN haberinde, Güney Kore’nin kripto ekonominin olumlu yanlarına yoğunlaşacağı öngörüsü yer alırken, Korea Times haberi de ülkenin finansal otoritesi Financial Supervisory Services’in (FSS), G20’nin müşterek tutumunu kabul ettiğini belirtiyor. Bu da Kore’de kripto para politikalarının değişeceği anlamına geliyor.

FSS’nin yeni yöneticisi Yoon Suk-heun yakın dönemde yapılan bir kurum içi araştırma sonucunda kripto paraların olumlu yönlerinin ortaya çıkarıldığını, yasal mevzuatın buna göre yakın dönemde yeniden şekillenebileceğini belirtmişti. FSS’nin henüz geçtiğimiz yılın eylül ayında ülke genelinde ICO’ların yasaklanması yönünde karar alan kurum olduğu düşünülürse, birkaç ay içinde yaşanan bu eksen kayması G20 öncesi adımların olumlu yönde atılacağını gösteriyor.

Yasal otoriteler bir tarafa, Güney Kore halkı da FinTech ve Blockchain gibi teknolojilere yakın ilgi gösteriyor. Henüz geçtiğimiz ay Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’e resmi olarak gönderilen dilekçede, ilk olarak ülkedeki Blockchain ve kripto para düzenlemelerinin yeniden gözden geçirilmesi istenmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor
FinTech
22 görüntüleme
FinTech
22 görüntüleme

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

Çin vatandaşlarının dünyayı gezerken zorluk çekmemeleri için nakitsiz bir ödeme yöntemi olarak yurt dışında da hizmet veren Alipay, 2018 yılında…

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?
Bankacılık
40 görüntüleme
Bankacılık
40 görüntüleme

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

FinTech dönüşümü bankaların müşteriye sundukları geleneksel kanalların da köklü biçimde dönüşmesine neden oluyor. Which? tarafından yapılan araştırmaya göre, Birleşik Krallık'ta…

Örnekli anlatım: FinTech sektörü ekonomileri nasıl büyütüyor?
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Örnekli anlatım: FinTech sektörü ekonomileri nasıl büyütüyor?

Melih Çelik - 18 Haziran 2018

Oxford Economics’in Funding Circle özelinde yaptığı bir araştırma, FinTech sektörünün ekonomik gelişime olan katkısını net bir şekilde ortaya koydu. FinTech’in…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.