Teknoloji devlerinin bankacılık sektörüne etkisi ne olacak?

29 Mayıs 2018
281 Görüntüleme

Silikon Vadisi, finans sektörünü değiştirmeyi hedefliyor ve büyük bankaların buna karşı yapabilecekleri çok fazla bir şey yok.

CNN internet sitesinde yayınlanan bir makale uzun süredir tartışılan bir konuya yeni bakış açıları ve değerlendirmeler getiriyor. CNN Money bölümünde Matt Egan tarafından yayınlanan makalenin ana başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Çok uzak olmayan bir gelecekte, Amazon müşterileri Alexa’yı kullanarak birbirine para göndermekle kalmayacak aynı zamanda paralarını Amazon’un sunduğu özel bir hesapta tutabilecekler.

Apple’ın, Goldman Sachs (GS) ile birlikte Apple Pay markasını taşıyacak ortak bir kredi kartı sunmak için çalışma yaptığı biliniyor. Facebook, ödemeler için kendi kripto para birimini yaratabilecek Blockchain’in gücünü keşfetmek için yeni bir ekip oluşturdu.

Big Tech olarak isimlendirilen Amazon, Apple ve Facebook’un finansal deneyleri, müşterileriyle olan güçlü ilişkilerini finansal bir sahaya taşımak için bizlere önemli ipuçları veriyor.

GBH Insights araştırma firmasının baş strateji sorumlusu Daniel Ives, “Bankacılık sektörünü yeni bir dalgaya maruz bırakacak açık bir değişim oldu” diyor ve ekliyor: “Teknoloji şirketleri, tüketici yaşamında daha fazla yer almaya çalışıyor.”

Bu şirketler için finansal alanlarda faaliyet göstermeki tüketicilerin para harcadığı şeyler ile alakalı değerli bir bilgi sağlayabilir. Bu bilgi daha sonra gelecekteki iş stratejilerini şekillendirmek ve kendilerini farklı tehditlere karşı savunmak için de kullanılabilir.

Müşteriler akıllı telefonlarından ödeme yapıyor, para gönderiyor ve hatta ATM’lere erişmek için akıllı telefonlarını kullanıyor. Mobil bankacılığın yükselişi, Bank of America (BAC), JPMorgan Chase ve Wells Fargo’nun (WFC) 2008 krizinden bu yana binlerce banka şubesini kapatmasını mümkün kıldı.

Ives, “Bu teknoloji şirketleri, bankacılık sektörünün arka bahçelerine girmeleriyle, kolaylıkla erişebileckeleri bir meyve bahçesinde olduklarını fark ettiler” diyor.

Teknoloji şirketleri bankalar için ciddi bir tehdit mi?

JPMorgan Chase’in (JPM) patronu Jamie Dimon, Amazon kendi sektörleirne girdiği için uyusundan olmuyor.

Bankacılık sektörü, yeni girenler için yüksek engellere ve yüksek maliyetlere sahip bir alan. Bir banka olmak için, teknoloji firmalarının bir bankacılık lisansı almaları, asgari sermaye seviyelerini korumaları, pek çok düzenlemeye uymaları ve şirket içi denetime tabi olmaları gerekiyor. Bunların hiçbiri, en azından son Facebook krizine kadar, yasal düzenlemelerden kaçınan teknoloji şirketlerinin sevmediği şartlar.

Bloomberg İstihbarat Washington maliye analisti Ben Elliott, “Teknoloji firmalarını bankalar için varoluşsal bir tehdit olarak görmüyorum” diyor, “Teknolojileri ne kadar iyi olursa olsun, bir FinTech şirketi yeni düzenleme yükünün maliyetini aşamaz.”

Başka bir deyişle, bankaların sık sık şikayette bulundukları düzenleyici kısıtlamalar, kendileri için onları rekabetten koruyan bir kalkan görevi görüyor.

Silikon Vadisi Wall Street ittifakları

Doğrudan rekabet etmeye çalışmak yerine, teknoloji firmalarının gerekli lisans ve düzenleyici denetime sahip bankalarla ittifaklar kurması bekleniyor.

Compass Point Research & Trading’deki politika araştırması direktörü Isaac Boltansky, “Büyük teknoloji firmaları bankalarla ortaklık yapmayı tercih ediyor çünkü bu onların düzenleyicilerin yarattığı baş ağrısından kaçınmasına olanak tanırken aynı zamanda müşterilerine daha iyi teklifler sunmalarını sağlıyor” diyor.

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor
FinTech
21 görüntüleme
FinTech
21 görüntüleme

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

Çin vatandaşlarının dünyayı gezerken zorluk çekmemeleri için nakitsiz bir ödeme yöntemi olarak yurt dışında da hizmet veren Alipay, 2018 yılında…

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?
Bankacılık
40 görüntüleme
Bankacılık
40 görüntüleme

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

FinTech dönüşümü bankaların müşteriye sundukları geleneksel kanalların da köklü biçimde dönüşmesine neden oluyor. Which? tarafından yapılan araştırmaya göre, Birleşik Krallık'ta…

Örnekli anlatım: FinTech sektörü ekonomileri nasıl büyütüyor?
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Örnekli anlatım: FinTech sektörü ekonomileri nasıl büyütüyor?

Melih Çelik - 18 Haziran 2018

Oxford Economics’in Funding Circle özelinde yaptığı bir araştırma, FinTech sektörünün ekonomik gelişime olan katkısını net bir şekilde ortaya koydu. FinTech’in…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.