SolarisBank, RegTech girişimiyle iş birliği yapıyor

1 Haziran 2018
147 Görüntüleme

Berlin merkezli bankacılık platformu SolarisBank, finansal suçları tespit eden ve önleyen araçlar geliştiren İsrail çıkışlı RegTech girişimi Clarus.io ile ortaklık anlaşması imzaladı.

SolarisBank’ın yasal mevzuata uyumluluk süreçlerini iyileştirecek olan bu ortaklık sayesinde banka, Clarus’un işlem görüntüleme platformunu kullanarak yerel ve uluslararası faaliyetlerini ölçeklendirebilecek.

Finansal hizmetler sektöründe inovasyona öncülük etme amacı güden bir şirket olarak SolarisBank ile ortaklıklarının doğal bir sonuç olduğunu dile getiren Clarus.io CEO’su Nir Mandel, “Kara para aklamayla mücadele uyumluluğu (AML Compliance) yüksek maliyetli, çok zaman alan ve yüksek bilgi birikimi gerektiren bir regülasyon. Biz özellikle büyümekte olan FinTech girişimleri ve finans kuruluşları için bu zorlu süreci kolaylaştırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Uyumlululuk gereksinimleri hakkında Clarus.io’nun sahip olduğu derinlemesine bilgi birikimi sayesinde hızlı bir süreç yaşadıklarını ifade eden SolarisBank yetkilisi Till Harnos, “Geliştirdiğimiz çözümü pazara sunma sürecinde muazzam bir rehberlik desteği aldık ve bu sistemi geliştirmek için de gelecekte neler yapabileceğimize bakacağız.” dedi.

Kara para aklamayla mücadele yönergelerinde işlem görüntülemenin genelde gözardı edildiğini ifade eden basın bildirisinde, KYC sürecinde alınan müşteri bilgilerinin analiz edilmesiyle birlikte, bu verilerin gerçek faaliyetler, şüpheli hareketler ve bilindik kara para aklama yöntemlerine benzeyen aktivitelerle kıyaslanarak kara parayla mücadelenin daha etkin yapılacağı belirtiliyor. Avrupa Birliği’nin yakın dönemde yayımladığı 4. AB Para Aklama Yönergesi (MLD4) gibi yeni mevzuatlar, yasal mevzuata tabi her şirketin işlem görüntüleme çözümlerini kullanmasını zorunlu kılıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor
FinTech
23 görüntüleme
FinTech
23 görüntüleme

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

Çin vatandaşlarının dünyayı gezerken zorluk çekmemeleri için nakitsiz bir ödeme yöntemi olarak yurt dışında da hizmet veren Alipay, 2018 yılında…

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?
Bankacılık
40 görüntüleme
Bankacılık
40 görüntüleme

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

FinTech dönüşümü bankaların müşteriye sundukları geleneksel kanalların da köklü biçimde dönüşmesine neden oluyor. Which? tarafından yapılan araştırmaya göre, Birleşik Krallık'ta…

Örnekli anlatım: FinTech sektörü ekonomileri nasıl büyütüyor?
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Örnekli anlatım: FinTech sektörü ekonomileri nasıl büyütüyor?

Melih Çelik - 18 Haziran 2018

Oxford Economics’in Funding Circle özelinde yaptığı bir araştırma, FinTech sektörünün ekonomik gelişime olan katkısını net bir şekilde ortaya koydu. FinTech’in…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.