Mobil banka Chime 70 milyon dolar yatırım aldı

5 Haziran 2018
117 Görüntüleme

ABD merkezli yeni nesil mobil banka Chime, Menlo Ventures liderliğinde gerçekleşen C Serisi fonlama oturumunda 70 milyon dolar yatırım topladı.

Dijital banka Chime için yapılan fonlamaya mevcut yatırımcılardan Forerunner Ventures, Aspect Ventures, Cathay Innovation, Northwestern Mutual, Crosslink Capital ve Omidyar Network katıldı. Bugüne kadar toplamda 100 milyon doların üzerinde yatırım alan Chime, böylelikle pazar değerini de 500 milyon dolara yükseltti.

Daha önceden çalıştığı Green Dot’ta düşük kredi notu ya da çek sorunları yüzünden bankacılık hizmeti alamayanlara çok fazla odaklandıklarını dile getiren Chime Kurucu Ortağı ve CEO’su Chris Britt, FinTech Futures’ta yer alan açıklamasında “Bu tam tekmil bir banka hesabı sunmuyordu. Benim bu şirkette yapmak istediğim ise, daha genel müşterilere hizmet verecek bir ürün sunmak. Gerçekten banka hesabı olan ancak aldığı hizmetten çeşitli sebeplerle memnun olmayan insanlara çözüm üretmek.” diye konuştu.

70 milyon dolarlık yatırım, personele ve yeni özelliklere harcanacak

San Francisco’da bulunan 80 kişilik ekibini 20 yeni çalışma arkadaşıyla zenginleştirmek isteyen Chime, aldığı yatırımla ayrıca yeni ürün ve özellikler geliştirecek. 2014 yılında kurulan mobil banka, geçtiğimiz ayın başında bir milyon banka hesabına ulaştığını açıklamıştı.

The Bancorp Bank ile kurduğu iş birliği üzerinden bankacılık hizmetleri sunan Chime, herhangi bir ücret kesintisi yapmıyor. Chime Visa Debit Card üzerinden yapılan her işlemde Visa’nın işletmeden aldığı komisyonun bir kısmı Chime’ın gelir hanesine yazılıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor
FinTech
22 görüntüleme
FinTech
22 görüntüleme

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

Çin vatandaşlarının dünyayı gezerken zorluk çekmemeleri için nakitsiz bir ödeme yöntemi olarak yurt dışında da hizmet veren Alipay, 2018 yılında…

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?
Bankacılık
40 görüntüleme
Bankacılık
40 görüntüleme

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

FinTech dönüşümü bankaların müşteriye sundukları geleneksel kanalların da köklü biçimde dönüşmesine neden oluyor. Which? tarafından yapılan araştırmaya göre, Birleşik Krallık'ta…

Örnekli anlatım: FinTech sektörü ekonomileri nasıl büyütüyor?
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Örnekli anlatım: FinTech sektörü ekonomileri nasıl büyütüyor?

Melih Çelik - 18 Haziran 2018

Oxford Economics’in Funding Circle özelinde yaptığı bir araştırma, FinTech sektörünün ekonomik gelişime olan katkısını net bir şekilde ortaya koydu. FinTech’in…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.