Soner Canko: “InsurTech Gelecek, Sigortacılık Değişecek”

5 Haziran 2018
290 Görüntüleme

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “InsurTech Gelecek, Sigortacılık Değişecek” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Medium üzerinden yayımladığı makalelerle FinTech ve ödeme teknolojilerindeki gündemi değerlendiren BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, yeni makalesinde InsurTech trendinin yeni nesil sigortacılık anlayışını nasıl şekillendireceğini okurlarıyla paylaştı. Canko ayrıca Allianz Türkiye İnovasyon Lideri Şahika Özcan ile bu konuda yaptığı sohbeti bir video olarak yayımladı:

InsurTech Gelecek, Sigortacılık Değişecek

InsurTech’i yeni nesil sigortacılık anlayışının tasarlanmasına yardımcı, müşteri deneyimini zenginleştiren ve kolaylaştıran, sigortacılık sektöründeki sabit maliyetlerin azaltılmasına yardımcı bir konsept olarak tanımlayabiliriz.

Geçtiğimiz hafta Allianz Türkiye İnovasyon Lideri Şahika Özcan ile çok konuşulan ancak az bilinen InsurTech üzerine keyifli bir sohbet yaptık. Sohbetimizde Şahika, Allianz’ın girişimcilerle yaptığı çalışmaları anlatırken sigortacılığın ruhunun ve tekniğinin bankacılıktan oldukça farklı olduğunu çünkü müşterileri ile en kötü zamanlarında yani hasar anında bir araya geldiklerini belirtti. InsurTech ile ise kendilerinin sadece hasar ödemesi yapan bir şirket olmaktan çıkarıp, önleyici tedbirlerle hayat boyu ortak konumuna getirmeye çalıştıklarının altını çizdi.

InsurTech ile sigortacılık sektörünün algısı değiştirilerek insanların mutsuz anların bir iş ortağı olmaktan çıkarıp iyi hatırlanan iyi duyguların iş ortağı haline getirilmeye çalışılıyor. Örneğin Allianz’ın da yatırım yaptığı Lemonade isimli girişim kolay sigorta alımı, makine öğrenmesi gibi yeni teknolojiler ile maliyetlerini aşağıya çekilmesi, satış sonrası hizmetlerini mükemmel seviyeye çıkarması ve bunun üzerine bir de sosyal sorumluluk iş birlikleri ile algı yönetiminin ne kadar büyük farklar yaratabildiğini ispatlıyor.

Sigorta ürünlerinin satılan değil, tüketiciler tarafından talep edilen ürünler haline getirmek için InsurTech ekosisteminin önünde çok önemli bir pazar ve büyük fırsatlar olduğuna inanıyorum. Umarım programımız ile bu konudaki farkındalığım arttırılmasına yardımcı oluruz.

Kaynak: BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko Medium Hesabı

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor
FinTech
20 görüntüleme
FinTech
20 görüntüleme

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

Çin vatandaşlarının dünyayı gezerken zorluk çekmemeleri için nakitsiz bir ödeme yöntemi olarak yurt dışında da hizmet veren Alipay, 2018 yılında…

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?
Bankacılık
39 görüntüleme
Bankacılık
39 görüntüleme

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

FinTech dönüşümü bankaların müşteriye sundukları geleneksel kanalların da köklü biçimde dönüşmesine neden oluyor. Which? tarafından yapılan araştırmaya göre, Birleşik Krallık'ta…

Örnekli anlatım: FinTech sektörü ekonomileri nasıl büyütüyor?
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Örnekli anlatım: FinTech sektörü ekonomileri nasıl büyütüyor?

Melih Çelik - 18 Haziran 2018

Oxford Economics’in Funding Circle özelinde yaptığı bir araştırma, FinTech sektörünün ekonomik gelişime olan katkısını net bir şekilde ortaya koydu. FinTech’in…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.