Kripto para platformu Circle lisanslı banka olmak istiyor

7 Haziran 2018
142 Görüntüleme

Kripto para odaklı finansal çözümler sunan Circle son zamanlarda ardı ardına gündeme geliyor. Şirketin son atağı ise lisanslı bir banka haline gelmek.

Son aldığı yatırımla değeri 3 milyar dolara ulaşan FinTech dünyasının unicorn’u Circle’ın yol haritası gerçekten ilgi çekici. 2013 yılında kurulan kripto para platformu, 2016 sonunda doğup büyüdüğü Bitcoin’e veda ederek dikkatleri üzerine çekmişti. Bu yılın şubat ayında kripto para borsası Poloniex’i satın aldığını duyuran Circle, geçen ay ise 110 milyon dolarlık yeni bir yatırım almış ve bu yatırımın ardından bir borç senedi gibi çalışan stablecoin çıkaracağını açıklamıştı. Ancak Bloomberg’in haberine göre şirket en büyük adımını daha yeni atmaya hazırlanıyor. Bu adım, şirketi bir kripto para platformundan bankacılık lisansına sahip bir kuruma dönüştürecek.

Goldman Sachs tarafından da desteklenen şirketin lisanslı banka olma amacı müşterilere daha fazla hizmet sunabilmek olarak nitelendiriliyor. Ancak habere göre şirket ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yetkilendirilmiş bir aracı kurum ve ticaret merkezi olmayı hedefliyor.

Bununla birlikte SEC’in endişeleri de haberde kendine yer bulmuş durumda. SEC Yönetim Kurulu Başkanı Jay Clayton, bu tip kripto para odaklı yapıların borsaya kaydolması durumunda alternatif ticari yapıların ve broker’ların olması gerektiğine dikkat çekiyor. Yine de kapı tam anlamıyla kapatılmış değil. New York Borsası gibi halka açık yapılar üzerinde olmasa bile ATS gibi yapılar üzerinde bir izin çıkabileceği kaydediliyor.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yeni genişleyen FinTech Danışma Kurulu’nda da yer alan Circle CEO’su Jeremy Allaire’in Bloomberg’e verdiği röportaj şirketin yakın gelecekteki ciddi hamlelerini özetler nitelikte. Circle yetkililerinin bankacılık fonksiyonlarını öğrenmek için SEC dışında farklı kurumlarla da görüşmeler gerçekleştirdiği ifade ediliyor. Beklentilerin bankacılık lisansı öncesinde bir SEC onayını alması yönünde. Bununla birlikte haberde SEC yetkililerinin konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındığına değiniliyor.

FED onay verir mi?

Konunun bir diğer muhatabı ise ABD Merkez Bankası FED. Mevcut bankacılık tüzüğü ile alınacak bir onay Circle’ı yalnızca dijital paraları değil ABD dolarını da tutabilmesi anlamına geliyor.

Circle’ın bu hamleleri ABD özelinde gibi görünse de benzer yapıların farklı ülkelerde girişimlerine örnek olabilir. Diğer yandan bankacılık lisansı alınması durumunda hem kripto para platformu hem kripto para borsası hem bir banka hem de bir aracı kurum haline gelecek olan Circle finans dünyasının zirvesine oynayabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor
FinTech
20 görüntüleme
FinTech
20 görüntüleme

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

Çin vatandaşlarının dünyayı gezerken zorluk çekmemeleri için nakitsiz bir ödeme yöntemi olarak yurt dışında da hizmet veren Alipay, 2018 yılında…

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?
Bankacılık
39 görüntüleme
Bankacılık
39 görüntüleme

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

FinTech dönüşümü bankaların müşteriye sundukları geleneksel kanalların da köklü biçimde dönüşmesine neden oluyor. Which? tarafından yapılan araştırmaya göre, Birleşik Krallık'ta…

Örnekli anlatım: FinTech sektörü ekonomileri nasıl büyütüyor?
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Örnekli anlatım: FinTech sektörü ekonomileri nasıl büyütüyor?

Melih Çelik - 18 Haziran 2018

Oxford Economics’in Funding Circle özelinde yaptığı bir araştırma, FinTech sektörünün ekonomik gelişime olan katkısını net bir şekilde ortaya koydu. FinTech’in…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.