Mastercard kart güvenliğini Blockchain ile sağlamak istiyor

11 Haziran 2018
158 Görüntüleme

Mastercard kartlı ödeme işlemlerinde kart bilgilerini güvenle doğrulamak için Blockchain altyapısını kullanmak üzere yeni bir patent başvurusunda bulundu.

ABD Patent ve Marka Ofisi’nin 7 Haziran tarihinde duyurduğu başvuruya göre ödeme teknolojileri sağlayıcısı, ödeme işleminde bilgilerin gönderim ve alım süreçlerini açık bir Blockchain üzerinde saklayarak kullanıcıya ait ödeme bilgilerini güvenle korumak istiyor.

Yayımlanan patent başvurusuna göre açık Blockchain üzerine ödeme doğrulama işlemi iki yönlü bir metot olarak çalışıyor. Bu yöntemde, ilk önce ödeme kartına ait bilgiler bir açık bir de gizli anahtar ile şifrelenip Blockchain üzerinde saklanıyor. Bu kartla yapılan işlemler esnasında ödeme noktası tarafından bilgi talebi oluşturulduğunda, sistem bu anahtarları kullanarak bilgiler üzerindeki şifreyi çözüyor ve kart doğrulanıyor.

POS ödemeleri daha güvenli hale gelecek

Bu sistemi POS cihazlarıyla entegre ederek, işlemleri güvence altına almayı hedefleyen Mastercard, kartların fiziksel olarak gösterilmesi gerekliliğini de ortadan kaldıran bu yöntem sayesinde kullanıcıların “skimming” olarak bilinen kart kopyalama yöntemine karşı daha güvenli olacağını belirtiyor.

Her ne kadar geliştirilen bu konseptin ticari kullanıma yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağı bilinmese de, Mastercard’ın açık bir Blockchain ağını kullanarak mevcut kartlı sistemlerin önemli bir sorununu çözmek istemesi dağıtık defter teknolojileri için önemli bir adım olarak görülüyor. Coindesk haberine göre, ATM ya da POS cihazlarında yapılan manyetik şerit üzerinden kart kopyalama yöntemiyle her yıl 2 milyar doların üzerinde hırsızlık gerçekleşiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor
FinTech
21 görüntüleme
FinTech
21 görüntüleme

Alipay, 2018 yılında 20 Avrupa ülkesine açılıyor

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

Çin vatandaşlarının dünyayı gezerken zorluk çekmemeleri için nakitsiz bir ödeme yöntemi olarak yurt dışında da hizmet veren Alipay, 2018 yılında…

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?
Bankacılık
40 görüntüleme
Bankacılık
40 görüntüleme

Bankacılık dijitale dönüyor, peki ya şubeler?

Erhan Kahraman - 18 Haziran 2018

FinTech dönüşümü bankaların müşteriye sundukları geleneksel kanalların da köklü biçimde dönüşmesine neden oluyor. Which? tarafından yapılan araştırmaya göre, Birleşik Krallık'ta…

Örnekli anlatım: FinTech sektörü ekonomileri nasıl büyütüyor?
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Örnekli anlatım: FinTech sektörü ekonomileri nasıl büyütüyor?

Melih Çelik - 18 Haziran 2018

Oxford Economics’in Funding Circle özelinde yaptığı bir araştırma, FinTech sektörünün ekonomik gelişime olan katkısını net bir şekilde ortaya koydu. FinTech’in…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.