RBC bu yıl FinTech için 2,4 milyar dolar ayıracak

22 Haziran 2018
300 Görüntüleme

Royal Bank of Canada (Kanada Kraliyet Bankası) Başkanı ve CEO’su Dave McKay, düzenlenen yatırımcı toplantısında 2018 yılı için ilginç bir öngörüde bulundu. Bankanın bu yıl sadece teknoloji araştırmaları ve yapılandırmaları için 3,2 milyar Kanada Doları (2,4 milyar ABD doları) harcayacağını belirtti.

Bu öngörünün gerçekleşmesi durumunda, 2017 yılında teknolojiye 2,9 milyar, bir önceki yıl ise 2,6 milyar Kanada Doları yatıran banka, dijital altyapı noktasında büyümesini hızlandıracak.

CEO aynı zamanda 520 milyon Kanada Doları’nın operasyonel maliyetleri düşürecek yeni yolların bulunmasında yatırım kaynağı olarak kullanılacağını belirtti. Açıklanan rakamlarla beraber, son dört yıllık dönemde altyapı ve destek maliyetlerinin nispeten sabit kaldığı da Dave McKay’in değindiği diğer bir nokta oldu.

Teknoloji tarafında yapılacak yatırımların hacmi, güvenlik alanında yeni ihtiyaçlar ortaya çıkaracağı, Royal Bank of Canada siber güvenlik harcamalarını da iki katına çıkarmayı düşünüyor. Yaşanabilecek olası bir başarılı hack saldırısı, bankanın tasarruf planında ciddi sıkıntılara yol açabilir.

Otomasyon, tasarrufa dönüşüyor

Peki, böylesine büyük yatırımlar ve harcamalar neden yapılıyor? Yine CEO Dave McKay’in yaptığı açıklamaya göre, bankanın son dört yıllık periyot içerisinde yaptığı otomasyon, sistem konsolidasyonu ve yeniden kullanım yatırımları 430 milyon Kanada Doları tasarruf yapmasını sağlamış.

Görüldüğü üzere, bu yatırımlar gelecekte operasyonel maliyetlerin düşürülmesi hedeflenerek yapılıyor. Diğer taraftan bankalar mobil işlemlerde yıllık % 33’lük büyüme ve çekirdek sistem işlemlerinde yıllık yüzde 8’lik bir büyüme gerçekleştiriyorlar.

Son olarak, bankalar yapay zeka ve veri analizi platformları için 225 milyon Kanada Doları yatırım yaptılar. Bu araştırmaların ışığında veri havuzunun önümüzdeki iki yıl içinde tam 10 kat büyümesi bekleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Türkiye’nin FinTech ajandası
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Röportaj: Türkiye’nin FinTech ajandası

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Bankless Times için verdiği röportajda Türkiye’de gelişen bir FinTech sistemi yaratmak için…

Bankalardan teknoloji devlerine karşı uyarı
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

Bankalardan teknoloji devlerine karşı uyarı

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2018

İspanyol bankaları, Google, Amazon ve Facebook gibi teknoloji devlerinin finans servisleri sektörüne girmesiyle doğabilecek olası etkiler konusunda uyarıda bulundu. Finextra'nın…

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı
Bitcoin
13 görüntüleme
Bitcoin
13 görüntüleme

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2018

UBS Blockchain’in eski patronu Alex Batlin, özel ve kurumsal müşterilere dijital varlıklarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak sunacağı yeni hizmeti için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.