Yönetici Raporu

FinTech, finansal dünyayı yıkıcı inovasyonla değiştirmeye/yenilemeye çalışan teknoloji girişimleri dikeyi olarak tanımlanmaktadır. Ana hatlarıyla gruplarsak FinTech ödeme, sigortacılık, kişiden kişiye alışverişler ve yatırım olarak dört grupta toparlanmaktadır.

FinTech alanındaki Türk girişim sayısının iki farklı şekilde ele alınması gerekmektedir. Türkiye’de finansal alandaki tüm teknoloji girişimlerinin sayısı 200’den fazla fakat bunların arasında yıkıcı inovasyonla yeni bir dünya yaratmak isteyen sayısı ise 70 civarında. Türkiye’de 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun”nun 2015 yılında yürürlüğe girmesiyle beraber özellikle ödeme ve tahsilat şirketlerinin sayısında ciddi bir artış görüldü. Bu nedenle 2016’da yukarıda bahsettiğimiz 200 rakamı 250’yi geçecek gibi görünüyor.

2015 yılı yatırımlar anlamında FinTech yılıydı diyebiliriz. Çünkü son 5 yıldaki en yüksek yatırım miktarına ulaşıldı. 2015’te Türkiye’de FinTech girişimlerine $9.6M yatırım yapıldı ve bu rakam bir önceki senenin %255 üstünde.

Pazarda en çok oyuncunun olduğu alanlar, firmalara ödeme platformu sunulan alan ile fatura tahsilat alanı olarak dikkat çekmekte, ancak 2016’da bu alanlarda birleşmeler ve satın almalar görmek de mümkün.

Ödeme dışındaki FinTech alanlarında Türkiye henüz çok bakir. Sigortacılık ve yatırım alanlarında 2016’da bir çok FinTech girişimi görmeye başlayabiliriz. Ancak kişiden kişiye borç verme gibi konular bankacılığın çok gelişmiş olduğu ülkemizde biraz zor gibi gözüküyor.

Özetle söylemek gerekirse, FinTech en sıcak alan ve 2016 birleşmelerin, inovasyonların bolca görüleceği bir yıl olacak.

Kaynak: Startups.Watch