Wall Street Journal’daki bir habere göre, dünyanın en büyük hedge fonu olan Bridgewater Associates, şirketin yönetimini otomatikleştirmek için bir yapay zeka motoru geliştiriyor.

Bridgewater’in kurucusu Ray Dalio bu yeni sisteminin yatırımların günlük yönetiminden personel mesailerini organize etmeye ve hatta işe alma ve işten atmaya kadar her şeyi yönetebileceğini açıkladı.

160 milyar doları aşan fon büyüklüğü ile Bridgewater, şu anda yüzlerce ekonomik kriteri ölçen “Pure Alpha” adında bir algoritmaya sahip. Ancak “Geleceğin Kitabı” olarak isimlendirilen yeni yapay zeka işletim sistemi veri bilimi prensiplerini yönetimine uygulayarak, kişilik testleri ve yapılan anketler gibi iç veri noktalarını da ele alabilecek.

Habere göre proje David Ferrucci tarafından yürütülüyor. Ferrucci, dünyadaki en gelişmiş yapay zeka sistemlerinden biri olan IBM Watson projesinin önde gelen geliştiricilerinden biriydi.

Dalio, yeni sistemin yönetim kararlarının dörtte üçünü beş yıl içinde ele almasını umuyor.

Şu anda Goldman Sachs, Barclays ve McKinsey de kendi yapay zeka sistemleri üzerinde çalışıyorlar. Ancak bu çalışmalar daha çok risk analizi üzerine odaklanan yatırım algoritmalarından oluşuyor. Yapay zeka 2017 yılı ile birlikte FinTech ekosisteminde etkilerini daha çok hissettirecek ve giderek artan bir role sahip olacak.