Blockchain’in etkileri üzerine hazırlanan detaylı raporların bir yenisi Avrupa Parlamentosu tarafından yayınlandı.

Blockchain teknolojinin finans dünyası dışında da kullanılabildiğinin ortaya çıkmasıyla, konu hakkında hazırlanan raporların hem sayısı hem de içerik çeşitliliğinde artış görülüyor. Bu teknolojinin yaşamı nasıl değiştireceğini ele alan son rapor Avrupa Parlamentosu tarafından yayınlandı.

How blockhain technology could change our lives” başlıklı 28 sayfalık rapor sekiz alt başlıkta hazırlanmış. Blockchain ile ilgili genel bir tanımlama yapılırken, raporda farklı alanlara ait uygulamalardan da söz ediliyor.

Avrupa Parlamentosu, politik kimliğinin de etkisiyle e-seçimler için Blockchain’i ayrı bir başlıkta ele alırken, kıtanın gündeminde olan dijital içeriklerdeki telif hakları ile üzerinde yeniden düşünülmesi gereken kamu servislerinin analizine de raporda yer vermiş.

İş dünyasındaki düzenlemeleri içeren patent koruma ve akıllı sözleşmeler ile Bitcoin gibi kripto para birimlerinin de derinlemesine incelendiği görülüyor. Avrupa Parlamentosu’nun raporunun yine Blockchain’e odaklanan, ama sadece finans ya da sadece iş dünyası odaklı raporlardan farklılaştığını söylemek gerekiyor.

Raporun tamamını bu linkten indirebilirsiniz.