Teknoloji her sektörü dönüştürme yeteneğini bankacılıkta da gösteriyor. Geleneksel bankaların bir teknoloji şirketi olma örnekleri karşımıza çıkmaya başladı bile…

Çok da uzak olmayan bir geçmişte, küresel ekonominin büyük endüstri şirketlerinden General Electric’in CEO’su Jeffrey Immelt’in; “Dün gece yatağa bir sanayi şirketinin yöneticisi olarak yattım ve bu sabah bir yazılım ve analitik şirketinin yöneticisi olarak uyandım.” sözü ilk yayıldığında pek çok kişi tuhaf bir şekilde yaklaşmıştı. Her ne kadar Immelt’in bu cümlesi uzun yıllara yayılan bir dönüşümü kapsasa da bankacılık sektörünün o kadar vakti olmayabilir.

Teknoloji, her sektörü olduğu gibi bankacılığı da önemli bir dönüşümün parçası haline getirdi. Özellikle yeni FinTech girişimlerinin, geleneksel bankaların yavaş kaldığı ya da fark etmediği alanlardaki yıkıcı inovasyon örnekleri FinTech İstanbul’da sıklıkla yer verdiğimiz bir durum.

İşte bu nedenle artık dijital bankacılık üzerine çalışmalarını artıran bankalarla değil, tıpkı Immelt’in bu meşhur cümlesinde olduğu gibi bankacılık hizmeti verebilen teknoloji şirketleri gündemde. Bu değişimin son örneği ise Norveç merkezli DNB oldu. Finextra’nın haberine göre DNB, “bankacılık lisansı olan bir teknoloji şirketi” olma yolunda adımlar atmaya başladı.

2016’da şube ağını 116’dan 57’ye indiren kurum, şu sıralar bir dizi yeni girişim başlatmakla meşgul. Grup CEO’su Rune Bjerke, Norveç’te her 10 müşteriden yalnızca birinin işlemlerini şube üzerinden gerçekleştirdiğini belirtirken, öncelikli tercih edilen yöntemlerin internet sitesi ya da mobil uygulama olduğuna dikkat çekiyor. Bjerke, bununla birlikte mobil cihazlar üzerinden gelen ziyaretlerin sayısının son üç yılda 700 binden 17 milyona çıktığının da altını çiziyor.

DNB, bankacılık lisansına sahip bir teknoloji şirketi olma yolunda ülkedeki çeşitli kurumlarla da işbirliği yapmış. Bunlar arasında bankacılığa yönelik yeni fikirleri bulmak için Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencilerine yönelik 100 bin Norveç Kronu ödülü bir yarışma da var.

Şirket, bununla birlikte yeni girişimleri desteklemek ve kuluçka sürelerini hızlandırmak için bir girişim programını da destekliyor. Tüm bu çalışmaların DNB’yi bir teknoloji şirketi haline dönüştürüp dönüştürmeyeceğini zaman gösterecek. Banka yöneticileri umutlu ama akla şu sorular gelmiyor da değil…

Bankaların teknoloji şirketlerine dönüştüğü bir dünyada ters bir mantıkla Apple ve Samsung’un ya da ekosistemi içinde önemli bir meblağ dolaşan Facebook’un bir bankaya dönüşmesi ne kadar mümkün? Ve olur da bu bir gün gerçekleşirse, o zaman geleneksel bankalar ve yasal düzenleyiciler bu durumla başa çıkmaya ne kadar hazır?