Geleceğin bankacılığı, pazarlama ve satış stratejileri üzerine çalışan ve FinTech’in en önemlü küresel liderlerinden birisi kabul edilen Chris Skinner, Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Chris Skinner kişisel web sitesi The Finanser‘da yayınladığı özel röportajda BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko Türkiye’deki finans ekosistemi ile ilgili bilgiler vererek aynı zamanda gelecek dönük öngörülerini de açıkladı. İşte Chris Skinner’ın Soner Canko ile yaptığı röportaj:

Birkaç yıldır Türk perakende ödemeler şirketi olan BKM (Bankalararası Kart Merkezi) ile yakından çalışıyorum. BKM, Fintech İstanbul programını yönetiyor ve Türkiye’deki cep cüzdanlarından temassız ödemelere kadar birçok yeniliğin ardındaki isim.

BKM’nin CEO’su Soner Canko, 11 Nisan’da Finansal Hizmetler Kulübü’ne katılacak. Ben de The Finanser okuyucuları için sektör hakkında daha fazla bilgi edinmek için Soner ile bir röportaj yaptım.

Bize bankacılık sektörü hakkında biraz bilgi verir misin?

Türk bankacılık sektörünü güçlü, yenilikçi, modern ve iyi düzenlenmiş olarak tanımlayabiliriz. Türkiye’deki bankalar, müşterilerine ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için yeni teknolojiler kullanmak konusunda çok heveslidirler. Ayrıca, dünyada yenilikçi teknolojileri öncü şekilde kullanma ve benimseme konusunda çok başarılılar.

Son 15 yılda Türkiye, toplam kredi kartı, bankamatik kartı ve POS terminalleri açısından Avrupa’daki ilk üç kart pazarından biri haline geldi. Ocak 2017 itibarıyla piyasada 58,8 milyon kredi kartı, 118,3 milyon banka kartı ve 1,7 milyon POS terminali bulunuyor.

BKM olarak servislerinizi Türk bankalarının yarısından fazlasına sunuyorsunuz. Türkiye’de bankacılıkta gördüğünüz ana eğilimler neler?

BKM, 1990 yılında kamu ve özel bankaların işbirliğiyle kurulmuştur. BKM’nin temel işlevleri, kart ödeme sistemlerinin takas ve çözülmesini yönetmek ve Türkiye’de kart işlemlerinin kurallarını ve standartlarını geliştirmektir. BKM, Türkiye’nin bankalarası tek kart işlem merkezi olduğu için, tüm kart veren ve kabul eden bankalar BKM üyesidir. Kart işlemlerinin yarısını biz işlerken, diğer yarısı bankalar tarafından işleme koyulur.

Teknoloji, müşterilerimizin hayatının her alanında değişiklikler getirdiğinden, ödeme sistemlerinde müşteri hizmetleri beklentilerini de değiştirir. Müşteriler basit, güvenli, hızlı ve kullanışlı alışveriş ve ödeme deneyimleri beklemektedir.

Sonuç olarak, dijitalleştirme, mobil, açık API’lar ve FinTech (yeni iş modelleriyle yeni işbirlikleri), bankacılık sistemlerinde müşteriler için daha iyi deneyimler sağlayan ana trendlerdir.

Türkiye’de birçok banka var, önde olanlar var mı ve neden?

Türkiye’de faaliyet gösteren 52 bankacılık kuruluşu var. Bazıları tüketici bankacılığı üzerine yoğunlaşırken, diğerleri kurumsal bankacılık işlemlerini operasyonlarının merkezine alıyor. Bunların 29 tanesi kart veren ve işlem yaptıran bankalar. Ancak kesin bir şey var; hepsi son kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak yeni ürünler ve hizmetler üzerinde çalışıyor. Her zaman büyük bir rekabet ortamında daha iyi seçenekler sunmayı amaçlıyorlar.

Kullanıcılar, en son teknolojiyi ve eğilimleri çabucak benimsediğinden bankalar hızlı hareket eder hale geldiler. Aksi takdirde, hayatta kalmak gerçekten zor. Bir banka yenilikçi bir ürün veya hizmet sunduğunda, diğer bankalar daha iyi olmak için daha fazla çalışırlar. Dolayısıyla, Türk bankacılık sektörü arasında kesin bir kazanan olmadığını açıkça söyleyebilirim. Bununla birlikte, mutlak rekabet, bankaları gittikçe daha yenilikçi hale gelmeye zorluyor.

Türk bankaları neden dünyanın en yenilikçi bankaları olarak görülüyor?

Türkiye, kredi kartları için tamamen ücretsiz taksit seçenekleri, temassız kart sunan ilk Avrupa ülkesi ve karayolu ücretleri için temassız kartları kabul eden ilk ülke oldu. Türkiye, EMV geçişini sonuçlandıran ilk ülkelerden biriydi ve nihayet, tüm bankacılık sektörünü kapsayan tek ulusal dijital cüzdan BKM Express’e sahibiz. Ayrıca çok gelişmiş sadakat uygulamalarımız var.

Türk bankaları ve sektördeki teknoloji tedarikçileri, mevcut çözümleri geliştirme ve yeni teknolojileri test etme konusunda yeni yollar deniyor.

BKM, Türk bankalarının sektör ihtiyaçlarını tartışmalarına, komiteleri ile sektörü geliştirmeye ve dünyanın ilk ulusal dijital cüzdan olan BKM Express ve Türkiye’nin ulusal ödeme planı olan TROY gibi ürün ve hizmetleri ile bir ortam sağlamasına da yardımcı oluyor. BKM Express ve TROY, Türk bankalarının işbirliği sayesinde geliştirilen önemli kazanımlardır.

Özetlemek gerekirse, esas nedenler şunlar diyebilirim;

  • Yeni teknolojiler için iştah
  • Genç nüfus
  • Yüksek enflasyon sonrası dönem
  • Güçlü bankacılık altyapısı ve değişim vizyonu

Hatırladığım kadarıyla Türkiye, on yıl önce temassız ödemeleri kullanarak reklam veren ilk ülkelerden biriydi. Türkiye’de temassız ödemeler hikayesi nedir?

Türkiye’de temassız kartlar ilk kez 2006 yılında kullanıldı. Türk kart sahipleri bugüne kadar hep pek çok yeni temassız ürünle tanışan öncüler oldular.

Bugün, Ocak 2017 itibarıyla, tüm kredi kartlarının yüzde 32’si ve tüm terminallerin yüzde 26’sında temassız özellikler var. Yine de, temassız kartlarla çok erken karşılaşan bir ülke için bu rakamların çok düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle, temassız terminalleri popüler hale getirmek ve kullanıcıların bunu deneyimlemesini sağlamak için önemli çaba harcıyoruz.

FinTech Türkiye için önemli mi?

Diğer ülkeler gibi Türkiye’de de FinTech 2016 yılında parlamaya devam etti.

Başarılı bir FinTech ekosistem ikliminin tüm bileşenlerine; yüksek dijital penetrasyon, canlı bir başlangıç ​​sahnesi, yatırımcılar, yetenek, finansal kurumlar, düzenleyiciler ve geniş bir servis sağlayıcı ağı olan genç bir nüfusa sahibiz. FinTech girişimlerinin birçoğu bu potansiyellerden ve müşterilerin taleplerinden etkileniyor ve yenilikçi çözümlerle pazara giriyor. Bu saydıklarımın çoğu ekosistemin diğer unsurları olan yatırımcılar gibi İstanbul’da bulunmaktadır.

BKM olarak, FinTech’in Türkiye’de geliştirilmesi için 2016’da önemli görevler üstlendik. İstanbul’u global bir FinTech merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu amaca uygun olarak, FinTech İstanbul’u Şubat 2016’da ekosistemi yöneten şemsiye organizasyon olarak kurduk.

‘FinTech İstanbul’ bölgenin ilk platformu ve Türk girişimcilere FinTech’in sunduğu fırsatlardan en iyi şekilde faydalanmalarını ve yeni gelişen Türk FinTech girişimci ekosisteminin sağlıklı büyümesini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Şu anda Türkiye’de 200’den fazla FinTech şirketi, 2012 yılından bu yana 75 milyon doları aşan yatırımları cezbetmiştir. 2016 yılında FinTech kuruluşları Türkiye’de yeni gerçekleşen yatırımların değerinin neredeyse yarısını almıştır. Yenilikçi çözümler vasıtasıyla çeşitli hizmetler üretmek için geliştirilen yeni girişim alanlarının sayısının çok olduğunu görüyoruz.

Burada ele alınan ana FinTech alanları nelerdir?

Türkiye’deki FinTech inisiyatifleri ve yatırımlarının çoğu ödeme sistemleri alanında.

Bankalar arasındaki ortaklıklar ve FinTech şirketleri onlara yenilikçi ve katma değerli iş modelleri inşa etmelerinde yardımcı oluyor. Bu anlamda, FinTech çözümleri geniş kitlelere ulaşabiliyor. Ödemeler FinTech’in en önemli unsurlarından biri olma özelliğini sürdürürken; kredi verme, kişisel finans yönetimi, para transferi, InsurTech ve Blockchain gibi alt başlıklar daha fazla dikkat çekmeye başladı.

BKM, nakitsiz bir toplum kurma hedefiyle paralel olarak ve 27 yıllık tecrübesiyle Türkiye’de ilk ve doğal FinTech kurumu olarak tanımlanabilir. BKM, “rekaberlik” ilkesi ile tüm bankaları ve finansal kurumları bir araya getirebilen kar amacı gütmeyen bir yapıya sahip olan FinTech ekosisteminin Türkiye’deki gelişiminin arkasındaki itici güçtür. Yenilikleri hızlandırmak, yeni işletmelerin yolunu açmak ve finans sektörünün rekabet avantajını yeni geliştirilen dijital dönüşüm doğrultusunda sürdürülebilir kılmak amacıyla ekosistemi desteklemek için kullanılır.

Peki ya Blockchain? Bu alanda herhangi bir gelişme var mı?

Blockchain, Türkiye’de sıcak bir konu. Geçen yıl oldukça ilgi çeken birkaç Blockchain eğitimi ve buluşmaları düzenledik.

Öte yandan, biz BKM olarak kavram kanıtlama amaçlı bir Blockchain programı yürütüyoruz. Farklı finansal kurumlarla bir ortamı simüle ettik ve dijital kimlikler, akıllı kontratlar gibi önceden tanımlanmış kavramları test ettik.

Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de yaşanacak en olası gelişme nedir?

BKM’nin çok etkili bir ödeme sistemi var. Misyonumuz, nakitsiz ödemelerin geleceğine güç sağlamak. BKM’nin başlıca avantajları, Türkiye’de gelişmiş ödeme sistemi altyapısı ve vizyon sahibi işbirlikçi yöneticilerdir.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde yeni işbirliği operasyonlarının yeni iş modellerini göreceğimizi tahmin ediyoruz. Nesnelerin İnterneti, Blockchain ve API bankacılığı, özellikle ödemelerde finansal sistemlere yönelik müşteri yolculuğunu şekillendirecektir.

Son olarak, kitaplarım Türkiye’de ilgi görüyor mu?

Geçen yıl, senin iki kitabın Digital Banking ve ValueWeb’i Türkçe’ye tercüme ettik. Bu kitaplar bankacılıktaki yenilikleri izliyor, bankaların karşılaştığı değişiklikleri özetliyor. Dijital bankacılık neyi nasıl yapmak gerektiğinin bir yol gösterici kılavuzuna benziyorlar.

En yeni teknolojileri, eğilimleri ve değişiklikleri tanımlamanın yanı sıra, her iki kitap da bu değişikliklerin net örnekleri ve kullanım alanları ile çözümlerini vurguluyor.

Kitapların bankacılık sektöründe kesinlikle büyük etkisi olduğunu ve yeni nesil bankacılık sistemi için yol gösterici olduğunu kolayca söyleyebilirim.

Bu röportajın orijinal İngilizce metnine buradan ulaşabilirsiniz.