KPMG tarafından hazırlanan bir rapora göre 2030 yılında geleneksel bankacılık yöntemleri ortadan kalkacak. Peki bankalar müşterilerine nasıl ulaşacak?

FinTech sektörünün getirdiği yenilikler, teknoloji odaklı bir bankacılığı hayatımıza sokmuş olabilir. Ancak bunun bir adım daha ötesi var. KPMG tarafından “Görünmez Bankacılık” olarak adlandırılan bu kavramın tam olarak yaşamlarımıza dahil olması için 2030 yılı işaret ediliyor. Hazırlanan “Görünmez Bankanın Gelecekteki Yüzü: EVA” başlıklı rapora göre teknolojinin getirdiği değişim bankaları bu yönde bir dönüşüme zorlayacak.

Raporun başlığındaki EVA, Enlightened Virtual Assistant – Aydınlanmış Kişisel Asistan ifadesinin baş harflerinden oluşuyor. KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektörü Lideri Sinem Cantürk, raporu ve EVA’yı şu şekilde ifade ediyor:

“Teknoloji 2030’larda bankacılığı farklı bir noktaya taşıyacak. Görüntülü çağrıların, insansız şubelerin yerini görünmez bankalar alacak. Peki, nedir görünmez bankalar? Gelecekte bankalar, bağlandığı kaynaklardan aldığı verileri kullanarak günlük kişisel ve finansal işlemleri yerine getiren, Apple’ın kişisel asistanı ‘Siri’ benzeri e-asistanlara sahip olacak. EVA olarak tanımlanan bu e-asistanlar, bankacılık işlemlerinin yanı sıra kişilerin sosyal medya hesaplarıyla senkronize edilip, aynı zamanda özel yaşamda da çeşitli hatırlatmalarda bulunabilecek. Örneğin EVA, kişiye bir arkadaşının yaklaşan doğum gününü hatırlatıp, bütçesine uygun bir hediye önerisinde bulunabilecek. 2030 yılına kadar hayata geçeceği öngörülen EVA’yla yeni bir dönem başlayacak. Bankacılık işlemleri evden, ofisten EVA benzeri görünmeyen kişisel asistanlarla konuşarak yapılacak. Geleneksel banka şubeleri, çağrı merkezleri, satış ekipleri artık yerini EVA’ya bırakacak. Her birimiz hesaplarımızla ilgili kararları EVA ile birlikte alıp, bütçelerimizi EVA ile birlikte yöneteceğiz.”

Rapora göre EVA’nın hayatımıza ve sektöre getireceği yenilikler ise şu şekilde sıralanıyor:

  • EVA online bankacılık sistemi olmasının yanı sıra kişisel asistan özelliğiyle de hizmet verecek.
  • EVA, herhangi bir bankacılık işlemini kişinin sesli komutuyla birlikte yerine getirecek.
  • EVA kişinin tüm banka hesaplarına ulaşabilecek, yaklaşan ödemeleri sesli olarak hatırlatacak, ödemeleri unutmak artık söz konusu olmayacak.
  • EVA’yla yaşarken bankaya gitmeye gerek kalmayacak. EVA bir bankadaki tüm hizmetleri online sistem üzerinden verecek.
  • EVA, sosyal paylaşım sitelerinden kullanıcının kişisel özelliklerine ve ajandasına da ulaşacak, kişinin özel yaşamıyla ilgili öneriler sunabilecek. Örneğin istenildiğinde uçak bileti satın alabilecek, araba kiralayabilecek, otel ya da restoranda rezervasyon yapabilecek. Bunlar için EVA’ya seslenmek yeterli olacak.

Dijital dönüşüm için kat edilecek mesafe uzun

Bu teknolojinin 10-15 yıl içinde hayatımıza gireceğini belirten Cantürk, bankaların bu yolculukta karşılaşacağı zorluklar içinse şu yorumu yapıyor:

“Değişimin yolu dikenlerle dolu. Bankalar, yapay zeka, robotlar ve blok zincir gibi heyecan verici teknolojileri kullanarak müşteri hizmetlerini geliştirmek istiyor. Ancak bu değişimin çok yavaş gerçekleştiğini kabul etmek gerekiyor. Bankalar dijital dönüşüm yolunun oldukça zorlu geçen yüzde 10’luk bölümünü kat edebilmiş durumda… Bankaları 2030 vizyonuna hazırlamak sıkıntılı bir süreç olacak. Teknoloji şirketleri, gelirlerinin yüzde 10 ila 20’lik kısmını Ar-Ge faaliyetlerine yatırıyor. Ancak bankalarda bu oran yüzde 1-2 düzeyinde. Sürece ayak uydurmak isteyen her banka Ar-Ge faaliyetlerine yoğun biçimde eğilmek zorunda ama bunun kısa veya orta vadede değişebileceğini söylemek şimdilik çok güç.”