Bankaların FinTech yatırımları hızla artıyor

4 Nisan 2017
541 Görüntüleme

Bankalar mı FinTech girişimlerini alacak yoksa FinTech girişimleri büyüyüp bankaları ele mi geçirecek? Geçen yılın verileri ibrenin bankalar lehinde olduğunu gösteriyor.

Tüm dünyada bir nevi FinTech çılgınlığının yaşandığını söylemek yanlış olmaz. Son yıllarda kurulan binlerce FinTech girişimi arasında zirveye oynayanlar olduğu gibi yanlış iş modeliyle yerinde sayanlar ya da kapananlar da var.

Bununla birlikte genel tablo, FinTech girişimlerinin de tıpkı diğer sektörlerdeki yeni girişimlerde olduğu gibi sermayeye ihtiyaç duyması. Odağında para bulunan bu şirketlerden özellikle dijital bankalar gibi doğrudan tüketicilerle muhatap olanlarda bu finansman ihtiyacı daha net görülmekte.

2016 yılının bir resmini çekip 2017 öngörülerinin paylaşıldığı raporlardan biri olan “Money Of The Future 2016/2017” başlıklı rapora göre FinTech girişimleri ile bankaların hisleri karşılıklı. Fintech Ranking’de çıkan bir haber, raporun yatırımlar kısmına odaklanıyor. Buna göre 2016’da doğrudan bankalar tarafından yatırım alan yeni girişimlerin sayısında önemli bir artış söz konusu.

Raporda 2016’daki en büyük yatırımlar da listeleniyor. Buna göre ilk sırada Affirm’e 100 milyon dolarlık bir yatırım yapan MorganStanley ilk sırada bulunurken, Santander’in Tradeshift’e 75 milyon dolarlık yatırımı ikinci sırayı alıyor. Goldman Sachs tarafından Brezilya merkezli Nubank’a yapılan 53 milyon dolarlık yatırım ise üçüncü sırada. UBS, Credit Suisse, BBVA, SCB, Mizuho ve MUFG FinTech şirketlerine en fazla yatırım yapan diğer bankalar olarak takip ediyor. Yatırım adedi açısından bakıldığında ise sıralama Barclays, Goldman Sachs, Citi Group, Santander, BBVA, Wells Fargo ve Commerzbank şeklinde.

 

Buna karşın yapılan yatırımların belli konularla sınırlı olması ise dikkat çeken bir başka konu. E-ticaret, robo-advisory, varlık yönetimi ile kişisel finansman yönetimi öne çıkarken lending ve Blockchain diğer ana başlıklar.

Raporu hazırlayan risk sermayesi şirketi Life.SREDA’nın CEO’su Vladislav Solodkiy, 2017’nin ilk FinTech bankasının kurulacağı yıl olacağını öngörüyor. 2017’ye dair bir başka dikkat çeken beklenti ise BaaS (Banking-as-a-Service) ve BaaP (Banking-as-a-Platform) çözümlerinin gündemde daha fazla yer bulacak olması. Bununla birlikte sigorta sektörüne yönelik teknoloji geliştiren InsurTech şirketleri için de 2017’nin hareketli geçmesi bekleniyor.

Bir dipnot olarak BaaS terimi için önümüzdeki dönemde sektörde bir kafa karışıklığının yaşanabileceğini ekleyelim. Zira bu kavram hem Banking-as-a-Service hem de Blockchain-as-a-Service için kullanılıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

American Express otel kapılarını kredi kartıyla açacak
Bankacılık
48 görüntüleme
Bankacılık
48 görüntüleme

American Express otel kapılarını kredi kartıyla açacak

Erhan Kahraman - 17 Temmuz 2018

American Express ödemenin kanıtını Blockchain ile sağlayacağı yeni bir sistem için patent başvurusu yaptı. Amerikalı finans devi American Express, Blockchain…

Worldpay ve Mastercard’dan dijital ödeme iş birliği
Bankacılık
67 görüntüleme
Bankacılık
67 görüntüleme

Worldpay ve Mastercard’dan dijital ödeme iş birliği

Erhan Kahraman - 17 Temmuz 2018

Worldpay ve Mastercard arasında kurulan yeni iş birliği, 2019 başında çıkarılacak Pay By Bank uygulamasını kapsıyor. Worldpay ve Mastercard, ödeme…

PayPal’dan yeni satın alımlara yılda 3 milyar dolar
FinTech
79 görüntüleme
FinTech
79 görüntüleme

PayPal’dan yeni satın alımlara yılda 3 milyar dolar

Erhan Kahraman - 17 Temmuz 2018

PayPal CEO'su Dan Schulman, Alman sektörel gazetesi Handelsblatt'a verdiği demeçte, son dönemde yaptıkları satın almaların artarak devam edeceğini açıkladı. Sağlıklı…