Kimilerine göre imparatorluk dönemindeki ekonomik gücünü yeniden kazanmak isteyen İngiltere’de doğru adres FinTech olabilir.

Brexit için yapılan referandum sonrası İngiltere’nin Avrupa pazarından uzaklaşacağı ve yakın coğrafyasındaki bu ülkelere olan ticaretinin olumsuz etkileneceği sıkça bahsedilen bir yorum. Ancak konu FinTech olduğunda, bu kavramın global yapısı İngiltere’yi oyunun içinde tutmaya yeterli olabilir.

Financial Times bilgi servisleri tarafından yapılan bir analize göre Brexit sonrası İngiltere’nin yol haritasını belirlemek için yaptığı çalışmalara değiniyor. Caroline Binham imzasıyla yayınlanan makalede ülkedeki FinTech sektörünün 7 milyar pound’a ulaştığına dikkat çekilirken, ülkenin Maliye Bakanı Philip Hammond’un Hindistan’la yürütülen ortak çalışmalarından bahsediyor.

Geçen hafta FinTech İstanbul’da Hammond’un ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’nin bu görüşlerini sizlerle paylaşmış ve Hammond’un Asya kıtasıyla işbirliğinin artırılması görüşüne yer vermiştik. Hammond, bu konuşmasında FinTech, yapay zeka ve biyoteknolojiyi lider olmak istedikleri sektörler olarak sıralamıştı.

Binham makalesinde Hindistan’la FinTech kurallarını belirlemek adına yapılacak ortak çalışmanın bazı İngiliz hükümeti yetkililerince “Empire 2.0”ı canlandırma olarak tanımlandığını belirtiyor. Ancak Binham’ın aklında başka sorular da var. Örneğin İngiltere’nin ihracatında Hindistan’ın neden sadece yüzde 1.7’lik pay aldığı gibi…

Ülkedeki regülatör kurum olan FCA’in Avustralya ve Singapur’un ardından Hindistan’la da FinTech için birlikte hareket etme kararının bu oranı olumlu yönde etkileyebileceğini belirten Binham, Hindistan’ın nakitsiz toplum konusunda önemli bir mesafe kaydettiğini ve İngiliz FinTech şirketlerinin burada daha etkin bir rol oynayabileceğini vurguluyor.