Avustralya’da nakit kullanımı azalıyor

26 Nisan 2017
483 Görüntüleme

Yapılan bir araştırmaya göre 2022 yılına kadar Avustralya’da gerçekleşen nakit ödemelerin oranı  yüzde 2’nin altına düşecek.

Avustralyalı satıcılar, 2010 ve 2016 yılları arasında nakit alacaklarının yüzde 46 oranında düştüğünü açıklandı. East & Partners’ın analizcileri tarafından yapılan yeni araştırma, bu eğilimin devam etmesi durumunda tüm Avustralya işletmelerindeki nakit ödemelerin 2019 yılında yüzde 5’in altına düşeceği ve önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 2’ye gerileyeceğini öngörüyor.

East & Partners Avustralya Tüccar Ödeme Raporu’ndan gelen verilere göre aynı dönemde kredi kartı ödemelerinin de yüzde 11 düştüğünü, banka kartı alacaklarının ise yüzde 56 oranında arttığını gösteriyor.

East & Partners Pazar Analizleri Yöneticisi Martin Smith, “Merkez Bankası’nın ATM’lerden para çekme yönteminin tüm zamanların en düşük değerine geldiğini gösteren son rakamlarla desteklenen araştırması, nakitin tercih edilen bir ödeme yöntemi olarak giderek kaybolduğunu gösteriyor. Tüketiciler giyilebilir, temassız ve cep telefonu ödemeleri gibi platformları benimsemeye devam ettiği ve günlük yaşamlarına daha da entegre oldukları için nakit taşıma ihtiyacı hızlanarak azalmaya devam edecek. Ayrıca, Rezerv Bank’ın ek ücret limitleri bu yıl yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeler günlük alışverişler için borç ve kartlarıyla bağlantılı ödeme seçeneklerini kullanmaya teşvik edecek.”

East & Partners Avustralya Tüccar Ödemeleri Raporu, işletmelerin çevrimiçi varlıklarında belirgin bir artış gösteriyor. Şu anda, tüccarların yüzde 82’si, 2010’da sadece yüzde 15’e kıyasla çevrimiçi ödemeleri “kabul” ya da “kabul etmeyi planladıklarını” söylüyor.

Buna karşılık, daha az sayıda işletme mobil uyumlu web sitelerine ve ödeme platformlarına geçti. Araştırmaya göre, Avustralyalı tüm tüccarların beşte biri, web sitelerinin mobil uyumlu bir tarama işlevine sahip olduğunu söylüyor; bunun yalnızca yüzde 15’inde optimize edilmiş bir mobil ödeme altyapısı bulunuyor.

Artan rekabetçi satış noktası pazarında, PayPal ve Tyro gibi sağlayıcılar banka dışı firmalar arasında en yüksek pazar penetrasyonuna sahip.

Smith, “Büyük bankalar POS terminal pazarının boyutlarına ve işletmelerle doğrudan ilişkilerine bakmakla birlikte, banka dışı sağlayıcılar basit, uygun fiyatlı ve özellik açısından zengin ürünler sunarak şiddetli bir rekabet ortamı sunuyor” dedi.

Çevrimiçi işlem raporlama ve yönetimi, tüm işletmelerin üçte biri için gelecekte bir teknoloji önceliği oluştursa da yüzde 43’ü ödeme sistemlerinde Xero veya MYOB gibi bir bulut hesaplama platformu entegre ettiklerini belirtti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Money20/20’den FinTech’in kadın liderlerine özel program
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Money20/20’den FinTech’in kadın liderlerine özel program

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

FinTech ve finansal servisler alanlarında cinsiyet dengesini sağlamak isteyen Money20/20, bu amaçla Rise Up adlı yeni bir program oluşturdu. FinTech…

CB Insights 2018 yılı ikinci çeyrek Küresel FinTech Raporu
FinTech
133 görüntüleme
FinTech
133 görüntüleme

CB Insights 2018 yılı ikinci çeyrek Küresel FinTech Raporu

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

CB Insights tarafından yayımlanan 2018 yılı ikinci çeyreğine ait Küresel FinTech Raporu'na göre, Nisan-Haziran arası dönemde 383 girişim, toplam 20…

ABD’de FinTech için yeni sandbox ortamı oluşturuldu
FinTech
105 görüntüleme
FinTech
105 görüntüleme

ABD’de FinTech için yeni sandbox ortamı oluşturuldu

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

ABD Tüketicinin Finansal Haklarının Korunması Bürosu (CFPB) FinTech girişimlerinin yasal düzenlemeler açısından esnek çalışabilmeleri için bir sandbox ortamı kurdu. CFPB…